جمعه، ۰۱ مرداد ۹۵ - ۱۲:۱۷

۱۰۰ بخش ناشناخته و جدید مغز در حالی کشف شد است که محققان دانشگاه واشنگتن طی یک پژوهش از نقشه جدید دقیقی از…

۱۰۰ بخش ناشناخته و جدید مغز در حالی کشف شد است که محققان دانشگاه واشنگتن طی یک پژوهش از نقشه جدید دقیقی از لایه بیرونی مغز انسان رونمایی کردند که در این نقشه مغز دارای ۱۰۰ ناحیه جدید و ناشناخته دیگری است که تا به حال از دید دانشمندان و محققان مخفی مانده بود.که البته در این نقشه حتی اطلاعات جدید در مورد نواحی که قبلا نیز نقشه‌برداری شده نیز ارائه شده است. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

بخش های ناشناخته و جدید مغز اگر چه از دیدگاه دانشمندا بیش از آن پیزی است که تا به حال کشف شده است اما این نقشه جدید به جراحان برای برنامه‌ریزی در عمل‌های جراحی کمک کرده و همچنین به دانشمندان این امکان را خواهد داد تا درک بهتری از تفاوت بین مغز افراد معمولی و مغز افراد مبتلا به اختلالات مربوط به کارکرد مغز مانند اوتیسم، اسکیزوفرنی و زوال عقل داشته باشند.

100 بخش ناشناخته و جدید در مغز

محققان در این پژوهش تعداد ۱۸۰ ناحیه از قشر مغز – خارجی‌ترین لایه از مغز  در هر نیمکره مغز – را شناسایی کردند. آنها می‌گویند که هر یک از این نواحی  به یک بخش از بدن اختصاص یافته است.

این محققان از اسکنرهای پیشرفته و رایانه‌های قدرتمند مبتنی بر هوش مصنوعی، برای کشف این ابعاد پنهان مغز استفاده کردند که در این نقشه جدید، ۸۳ ناحیه که قبلا شناسایی شده و ۹۷ ناحیه جدید وجود دارد. این ۹۷ ناحیه قشری جدید نشان می‌دهند که قشر مغز انسان پیچیده‌تر از آن چیزی است که ما تا کنون فکر می‌کردیم.

این نقشه، اطلاعات جدید را حتی در مورد نواحی که قبلا نیز نقشه‌برداری شده بود، ارائه می‌دهد. زیرا تاکنون نقشه برداری‌ها به این دقت و با این جزئیات انجام نشده بود.

100 بخش ناشناخته و جدید در مغز

البته دانشمندان قبلا ناحیه‌ای به نام “منطقه ۳۱” را شناسایی کرده بودند که  در حال حاضر به سه بخش به نام‌های ۳۱a ، ۳۱pd و ۳۱pv تقسیم شده است.اولین نقشه که از قشر مغز ارائه شد، دارای ۵۰ ناحیه شناخته شده مغز بود که در دهه اول قرن ۲۰ توسط یک دانشمند آلمانی ایجاد شد.

محققان برای ایجاد این نقشه جدید، داده‌هایی را از اسکن مغزی  ۲۱۰ بزرگسال جوان و سالم جمع‌آوری کردند. برای مثال آنها ضخامت قشر مغز در هر یک از این افراد را اندازه گیری کردند. مغز شرکت کنندگان هم در زمانی‌که آنها در حال استراحت بوده و هیچ کاری انجام نمی‌دادند، بررسی شده و هم در زمانی‌که مشغول انجام کارهای ساده مانند مانند گوش دادن به یک داستان بودند.

100 بخش ناشناخته و جدید در مغز

محققان سپس با بررسی اسکن مغزی گروه دوم که شامل ۲۱۰ نفر بودند، توانستند وجود ۱۸۰ منطقه خاص در مغز را تایید کنند. آن ها می‌گویند که این نقشه جدید در مقایسه با نقشه‌های قبلی دارای جزئیات دقیق‌تری است  و آن ها همچنین بر این باورند که درک چگونگی عملکرد هر یک از این نواحی نیازمند چند دهه تحقیق و پژوهش است.

[highlight]منبع : nytimes[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *