چهارشنبه، ۱۶ مهر ۹۳ - ۰۱:۲۰

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الله فراشی عصر سه شنبه در حاشیه مراسم امحاء مواد مخدر به مناسبت هفته ناجا در خرم آباد…

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الله فراشی عصر سه شنبه در حاشیه مراسم امحاء مواد مخدر به مناسبت هفته ناجا در خرم آباد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: 250 تا 260 نفر معتاد تحت درمان در مرکز اقامتی درمانی نور خرم آباد نگهداری می شوند.

وی گفت: این مرکز با دارا بودن امکانات و تجهیزات لازم از قبیل بهداری، مرکز کنترل مانیتورینگ و سایر تجهیزات توانایی اسکان 300 معتاد را دارد.

مسئول دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر استان لرستان افزود: افراد تحت درمان در این مرکز توسط پلیس ساماندهی و پس از تشخیص مقام قضایی در این مرکز غربالگری و نگهداری می شوند.

فراشی ادامه داد: عده ای از این افراد به صورت داوطلبانه از مصرف هرگونه دارو اجتناب می ورزند و عده ای نیز تحت درمان دارویی و مصرف متادون قرار می گیرند.

وی با تاکید بر همکاری و هماهنگی بیش از پیش دانشگاه علوم پزشکی، فنی و حرفه ای و بهزیستی در راستای عدم بازگشت معتادان بهبود یافته به وضعیت قبل عنوان کرد: مراقبت های پس از خروج اهمیت بیشتری نسبت به ترک مواد دارند چرا که در این مرحله سم زدایی از بدن شخص بیمار و معتاد انجام شده و می بایست این بیمار تحت درمان روحی – روانی قرار گیرد.

فراشی اضافه کرد: سازمان فنی و حرفه ای در این راه به خوبی با ما همکاری می کند و در حال حاضر ضمن برگزاری دوره آموزشی خیاطی در مرکز اقامتی نور گواهی کسب مهارت این رشته را نیز در اختیار بهبود یافتگان قرار می دهد ضمن اینکه پس از خروج معتادان از مرکز همچنان این آموزش ها را ادامه می دهد.

وی از حضور بیش از 400 تا500 هزار نفر در انجمن های همتا و دوره های “ان ای” در کشور خبر داد و گفت: این در حالیست که 25 هزار نفر رها یافته در استان در این دوره ها شرکت می کنند.

رئیس دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه مواد مخدر استان لرستان با اشاره به اینکه در حال حاضر 102کلینیک دارویی ترک اعتیاد در استان وجود دارد اظهار داشت: از این مجموع 17 کلینیک تحت نظر سازمان بهزیستی و مابقی زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی استان فعالیت می کنند.

وی همچنین از وجود 28 کمپ و مرکز اقامتی مجوز دار در استان خبر داد و بیان داشت: پیش بینی می شود این تعداد تا پایان سال به 40 مرکز برسد.

فراشی افزود: الزامی بر افزایش تعداد این مراکز وجود ندارد چرا که افزایش این مراکز کنترل و مراقبت از آنها را سخت و دشوار می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.