چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۱۱:۵۲

ˈ رضا پلنگ زا ˈ سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خسارت های ناشی از بروز بیماری خامج…

ˈ رضا پلنگ زا ˈ سه شنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: خسارت های ناشی از بروز بیماری خامج در محصول انواع دیگر خرمای نخلستانهای آبادان هنوز برآورد نشده است.

وی با اشاره به اینکه 25 درصد نخلستانهای آبادان را نخل خرمای برهی تشکیل می دهد، اظهار کرد: بیماری خامج به 15 درصد از محصولات خرمای آبادان خسارت وارد کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان گفت: بیماری خامج یک بیماری قارچی است که موجب فاسد شدن کُلازین خرما می شود و این بیماری هر سال در حد بسیار کم در شهرستان مشاهده می شد.

پلنگ زا افزود: کارشناسان مدیریت جهاد کشاورزی آبادان پس از شناسایی باغات مبتلا به بیماری خامج به سرعت اقدامات و طرح های مبارزه ای با این بیماری را آغاز کردند.

وی نامگذاری سال جاری از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی را یادآور شد و اظهار کرد: برنامه های زیربنایی آبی و خاکی سال جاری با تلاش مضاعف، عزم ملی و مدیریت جهادی تا رسیدن به خود کفایی غذایی پیگیری می شوند.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان با اشاره به طرح 550 هزار هکتاری مقام معظم رهبری در استان خوزستان افزود: این طرح تحول خوبی در منطقه ایجاد می کند.

وی گفت: برنامه ریزی بسیار خوبی برای اجرای این طرح صورت گرفته است.

پلنگ زا با اشاره به شوری آب رودخانه اروند اضافه کرد: طرح انتقال آب شیرین از رودخانه بهمنشیر به سمت نخیلات روستاهای شطیط، رمیله و شلحه حاج حسن آغاز شده است.

وی خاطرنشان کرد: دو ایستگاه پمپاژ برای تامین آب شیرین 120 هزار اصله نخل در روستاهای یاشده در نظر گرفته شده که توسط شرکت جهاد نصر راه اندازی می شوند.

مدیر جهاد کشاورزی آبادان افزود: در صورت رفع این مشکل و رسیدن آب به نخیلات این منطقه به طور قطع محصول خرمای شهرستان نسبت به سال های گذشته به لحاظ کمی و کیفی در وضعیت بهتری قرار خواهد گرفت.ک/3

7279/7103

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.