شنبه، ۱۹ مهر ۹۳ - ۰۹:۳۸

به گزارش خبرنگار مهر، علی ساریخانی شامگاه شنبه در مراسم تجلیل از راهنمایان و کوهنوردان علم کوه و پیشکسوتان کوهنورد کشور گفت: از…

به گزارش خبرنگار مهر، علی ساریخانی شامگاه شنبه در مراسم تجلیل از راهنمایان و کوهنوردان علم کوه و پیشکسوتان کوهنورد کشور گفت: از این تعداد، جان پناهها و پناهگاهها، دو پایگاه در رودبارک و ونداربن علم کوه قرار دارد و تعدادی نیز در دماوند و پلور واقع شده است که مجهز به خوابگاه و امکانات دیگر هستند.

وی با بیان اینکه، جان پناه های ما به خاطر ارتفاع بالا دچار مشکل هستند، بیان داشت: ساخت جان پناه قبلا توسط بخش خصوصی انجام می شد ولی دیگر اجازه نمی دهیم.

ساریخانی در خصوص نگهداری و ساخت جان پناه برای کوهنوردان ایرانی و خارجی گفت: باتوجه به چادرهای مجهزی که وجود دارد، ساخت و نگهداری جان پناه در ارتفاعات بالای سه و چهار هزار متر مقرون به صرفه نیست، مضاف براینکه خود کوهنوردان علاقه ای به استفاده از آن نشان نمی دهند، به همین خاطر از دستور کار فدراسیون خارج شده است.

وی گفت : در سال جاری تعداد کوهنوردانی که برای کوهنوردی وارد کلاردشت شده اند هشت هزار نفر بود که از این تعداد، خارجیان صعود کننده 400 نفر برای صعود به علم کوه و حدود 600 نفربرای صعود وارد منطقه دماوند شده اند که بیشترین آمار کوهنوردان خارجی طی 10 سال اخیر بوده است.

عضوهیأت رئیسه فدراسیون کوهنوردی کشور افزود: از کوهنوردان خارجی که وارد ایران می شوند، اول ازهمه علم کوه و بعد دماوند را برای صعود انتخاب می کنند زیرا علم کوه دارای موقعیت خاص است.

سومین جشنواره سنگ نوردی بیستون 26 مهر

هادی صابری دبیر و عضو هیئت مدیره فدراسیون کوهنوردی کشور با اشاره به جشنواره بین المللی سنگ نوردی کشور در بیستون گفت: از برنامه های پائیزه و زمستانی فدراسیون، برگزاری سومین جشنواره بین المللی سنگ نوردی با حضور بیش از 60 سنگ نورد حرفه ای از سراسر جهان و 100 سنگ نورد ایرانی است که از 26 مهر تا دوم آبان ماه در بیستون برگزار می شود.

وی گفت: دریک ماه آینده مسابقه سنگ نوردی ساحلی آسیا را در کشور تایلند خواهیم داشت، صعود بین المللی سراسری در بهمن ماه به مناسبت پیروزی انقلاب اسلامی و مسابقات قهرمانی یخ نوردی جامهای یخ نوردی جهان در کشورهای کره جنوبی، ایتالیا، سوئیس، آمریکا و چند کشور دیگر از برنامه های پائیزه و زمستانی فدراسیون کوهنوردی کشور است.

دراین مراسم به سه نفر کوهنورد وراهنمای کوهنوردان علم کوه به نام های علی فرضی، هاشم بیگلریان وسمیع الله بیگلریان هدایا و لوح تقدیر اهداء شد.
 
 
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.