دوشنبه، ۲۶ خرداد ۹۳ - ۰۷:۲۲

به گزارش ایرنا، ˈنادر پرورˈ عصر یکشنبه در جلسه مدیریت ستاد بحران استان کرمانشاه (پدافند غیرعامل) که در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد،…

به گزارش ایرنا، ˈنادر پرورˈ عصر یکشنبه در جلسه مدیریت ستاد بحران استان کرمانشاه (پدافند غیرعامل) که در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: بیماری لمپی اسکین یک بیماری ویروسی واگیردار است که از هفتم خرداد ماه جاری در کشور شایع و بسرعت انتشار یافت.

وی با بیان اینکه عمده راه انتقال بیماری لمپی اسکین از طریق پشه است، خاطرنشان کرد: دوره نهفتگی این بیماری بین 30 تا 45 روز است و پس از این مدت بیماری مذکور، خود را نشان می دهد.

پرور همچنین با اشاره به اینکه گوساله و گاوهای شیری بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند، تب را نخستین نشانه ابتلا به بیماری لمپی اسکین عنوان و محدود کردن واردات دام را بهترین راه کنترل بیماری ذکر کرد.

مدیرکل دامپزشکی استان کرمانشاه در ادامه با اشاره به آلودگی 120 رأس دام در استان به بیماری لمپی اسکین و معدوم سازی 110 رأس آن، خاطرنشان کرد: بار اول این بیماری در شهرستان های روانسر و اسلام آباد غرب مشاهده شد و تاکنون نیز 18 کانون بیماری در هفت شهرستان استان شناسایی شده است.

وی در خصوص اقدامات انجام گرفته برای کنترل بیماری لمپی اسکین نیز گفت: تاکنون 63 اکیپ برای انجام واکسیناسیون تشکیل شده و این اکیپ ها از 13 خرداد که برای نخستین بار این بیماری در استان شناسایی شد، تاکنون 41 هزار رأس دام را علیه لمپی اسکین واکسینه کرده اند.

پرور اظهار داشت: تاکنون بیماری لمپی اسکین هشت میلیارد ریال به دامداران استان خسارت وارد کرده که باید هرچه سریعتر به آنها خسارت پرداخت شود؛ در غیر این صورت بیم مخفی نگه داشتن دام های آلوده برای عدم معدوم سازی آنها می رود.

حدود 50 هزار رأس دام سنگین هم اکنون در استان کرمانشاه وجود دارد.

7458**567**1504

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.