چهارشنبه، ۰۵ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۵

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه تاکنون 120 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در این استان به خشکیدگی دچار شده‌اند….

به گفته مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه تاکنون 120 هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس در این استان به خشکیدگی دچار شده‌اند.

حسین سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه کرمانشاه، مساحت جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه را 527 هزار هکتار دانست و گفت: بر اساس تحقیقات و کارهای میدانی که انجام گرفته تاکنون 120 هزار هکتار از جنگل‌های استان به خشکیدگی دچار شده‌اند.

وی افزود: میزان خشکیدگی جنگل‌های زاگرس در این استان از تراکم 20 تا 70 درصد متغیر است.

سلیمانی با بیان اینکه خشکیدگی بیش از یک میلیون و 100 هزار هکتار از مجموع شش میلیون هکتار جنگل‌های زاگرس را در هشت استان درگیر کرده، گفت: تراکم این درگیری از 25 درصد تا 70 درصد متغیر است.

وی در ادامه از خشکیدگی جنگل‌های زاگرس به عنوان یکی از مسائل با اهمیت یاد کرد و گفت: خشکیدگی همه جنگل های زاگرس را تهدید می کند و نمی توان گفت که فقط جنگل های بلوط در معرض این مشکل قرار گرفته اند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمانشاه سه عامل را در خشکیدگی جنگل‌های زاگرس اثرگذار دانست و گفت: آفت لورانتوس، یک نوع بیماری قارچی (قارچ ذغالی بلوط) و آفت سوسک چوبخوار اصلی‌ترین عواملی هستند که خشکیدگی و زوال جنگل‌های زاگرس را به دنبال دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون گروه‌های مختلف علمی و دانشمندانی از کشورهای مختلف جهت بررسی خشکیدگی بلوط از منابع طبیعی استان بازدید کرده‌اند، گفت: هنوز علت اصلی خشکیدگی جنگل‌های زاگرس مشخص نشده است .

وی افزود: اغلب کارشناسان جنگل‌های زاگرس را ضعیف شده می‌دانند و معتقدند درختان زاگرس ضعیف شده‌اند و خشکسالی‌های پی‌درپی مشکلات تغذیه‌ای را برای این جنگل‌ها ایجاد کرده‌اند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.