شنبه، ۲۲ شهریور ۹۳ - ۱۱:۰۳

مدیرکل منابع‌ طبیعی استان زنجان گفت: میانگین سرانه جنگل در زنجان 1200 مترمربع است که این میزان در سطح کشور1700 مترمربع است. “بهمن…

مدیرکل منابع‌ طبیعی استان زنجان گفت: میانگین سرانه جنگل در زنجان 1200 مترمربع است که این میزان در سطح کشور1700 مترمربع است.

“بهمن اسکندری” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، اظهارکرد: باید در استان زنجان با جدیت برای توسعه جنگل‌کاری قدم برداریم.

وی از تخصیص یک میلیارد تومان اعتبار برای توسعه جنگل‌کاری در استان زنجان خبرداد و تصریح ‌کرد: امیدواریم با تخصیص اعتبارات مورد نیاز بتوانیم بر اساس برنامه‌ریزی‌ها گام برداشته و در راستای آن کار کنیم.

این مسوول با اشاره به اینکه باید سرانه جنگل در زنجان 1.5 برابر افزایش یابد، افزود: فراهم شدن تولید نهال در زنجان جزو مقدمات توسعه جنگل‌کاری در زنجان است و باید عنوان کرد تولید نهال در زنجان متناسب با فصل انجام می‌گیرد که منابع‌طبیعی استان در رسیدن به این امر موفق عمل کرده است.

وی بر ضرورت توجه به حفظ، توسعه و احیای جنگل‌کاری در استان تاکید کرد و گفت: امروز گسترش صنعت و افزایش جمعیت در کنار توسعه شهرنشینی موجب شده است تا به سرمایه عظیم جنگل بها داده نشود.

اسکندری افزود: در صورت اهتمام به این مقوله مهم از سوی مردم و مسوولان امر شاهد بروز مشکلات ناشی از فرسایش خاک و تولیدات زراعی و نیز فقر غذایی و بلایای طبیعی نخواهیم شد.

وی یادآور شد: بی‌تفاوتی نسبت به جنگل‌کاری در درازمدت موجب بروز سیلاب‌های ویرانگر می‌شود که در این رابطه باید به این موضوع توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

اسکندری با اعلام اینکه جنگل‌کاری در استان زنجان قدمت طولانی داشته است و ریشه در آیین‌های مذهبی، باورها و اعتقادات دینی دارد، بیان کرد: وجود درختان کهنسال و قدیمی در مکان‌های دینی و مذهبی حکایت از انبوهی و سرسبزی جنگل‌های استان در گذشته داشته است که مقایسه آن با نواحی مجاور بیانگر عمق تخریب و فاجعه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *