پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۴

به گزارش خبرنگار مهر، صالح دریانورد بعد از ظهر چهارشنبه در دومین جلسه کارگروه آمایش استان هرمزگان که در محل سالن جلسات معاونت…

به گزارش خبرنگار مهر، صالح دریانورد بعد از ظهر چهارشنبه در دومین جلسه کارگروه آمایش استان هرمزگان که در محل سالن جلسات معاونت برنامه ريزي استانداري برگزار شد، سواحل را نقطه عطف هر کشور دانست وبیان داشت: بهره برداری از سواحل نیازمند مدیریت صحیح و اصولی است.

وی در ادامه سخنانش به طرح مطالعاتی سواحل اشاره و بیان کرد: این کار توسط مجموعه بنادر و دریانوردی آغاز شده و کارگروه توسعه سواحل که مورد تصویب شورای عالی شهرسازی قرار گرفته، به ریاست استاندار و دبیری اداره کل بنادر و دریانوردی استان برگزار می شود.

دریانورد توسعه پایدار سواحل خلیج فارس را مستلزم هماهنگی و همکاری های بین المللی دانست و ادامه داد: مدیریت و ساماندهی در جهت توسعه سواحل، مربوط به یک اداره یا نهاد خاص نیست، بلکه باید همه دستگاه های اجرایی مرتبط دراین زمینه به مطالعات موردنیاز را انجام داده و در جهت تحقق آنها اقدام کنند.

این مقام مسئول در استان هرمزگان اضافه کرد: متاسفانه تاکنون رسیدگی به سواحل در برنامه ریزی های کلان کشور مغفول مانده است، زیرا در گذشته اقتصاد کشور به نفت اتکا داشته و سایر ظرفیت ها دست نخورده مانده است.

دریانورد از منابع طبیعی بعنوان یک محرک اقتصادی یاد کرد و گفت: دولت تدبیر و امید تاکید بسیار زیادی بر توسعه سواحل دارد و نگاه ویژه دولت به سواحل، نشان دهنده شناخت لازم از ظرفیت هایی است که کمتر مورد بهره برداری قرار گرفته است.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری هرمزگان همچنین گفت: یکی از بحث هایی که در مطالعات انجام شده استفاده از ظرفیت های قانونی از ساحل و دریا است.

این مقام مسول در استان هرمزگان در بخش دیگری از سخنانش با اشاره با اینکه در طرح مطالعاتی توسعه سواحل استان هرمزگان، 13جزیره مغفول مانده اند، تاکید کرد: این مسله باید بازنگری شود، چرا که استان هرمزگان به غیر از ابوموسی، 13جزیره دیگر با کاربری های مختلف دارد و توسعه سواحل این مناطق نیز امری مهم است.

وی در بخش پایانی سخنانش، با اشاره به وجود زیرساخت ها در استان هرمزگان، از بندر شهیدرجایی و صنایع مختلف بعنوان یکی از عوامل توسعه این مناطق یاد کرد.

براساس این گزارش، در ادامه این جلسه ایدنی، مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان بعنوان دبیر کمیته توسعه سواحل استان اظهار کرد: متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم ارایه طرح های قانونی، سواحل مغفول مانده اند.

وی با اشاره به اهمیت سواحل، این مناطق مهم را یک ثروت ملی عنوان کرد و افزود: در بسیاری از کشورها که اهمیت سواحل را دریافته اند، فعالیت های گسترده ای بدون تخریب محیط زیست و با در نظر داشتن توسعه پایدار صورت می گیرد.

همچنین الهیار، مدیرکل توسعه سواحل سازمان بنادر و دریانوردی دراین جلسه بیان کرد: طرح مدیریت یکپارچه سواحل، در واقع یک بهره برداری هوشمندانه از سواحل است.

وی با تاکید براینکه با نگاه به آینده باید توسعه سواحل و مناطق ساحلی را پیش ببریم، افزود: درحال حاضر ایران تنها کشور منطقه است که دارای چنین طرحی می باشد.

در ادامه نیز برخی از مسئولان و کارشناسان حاضر در جلسه به طرح سوال در ارتباط با توضیحات ارائه شده پرداختند که اين سوالات از سوی معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری هرمزگان و مدیرکل توسعه سواحل سازمان بنادر و دریانوردی پاسخ داده شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.