چهارشنبه، ۲۵ تیر ۹۳ - ۰۴:۱۸

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام که از نبود امکانات فرهنگی مثل سینما، سالن نمایش و کتابخانه رنج می برد در سالهای اخیر…

به گزارش خبرنگار مهر، استان ایلام که از نبود امکانات فرهنگی مثل سینما، سالن نمایش و کتابخانه رنج می برد در سالهای اخیر تلاشی برای جبران کمبودهای استان در این بخش صورت نگرفته است.

کتابخانه های استان ایلام همچنان به شکل گذشته است و هیچ تغییری در توسعه فعالیتهای کتابخوانی وجود ندارد چرا که مردم استان به دلیل غنی نبودن استان به لحاظ وجود منابع کتاب به دیگر نقاط کشور مراجعه می کنند.

یکی از پروژه های مهم که در سال 1380 کلنگ زنی شد ساخت کتابخانه مرکزی شهر ایلام برای جبران بخش مهمی از کمبود فضا و منابع کتاب بود که هم اکنون بعد از 13 سال به بهره برداری نرسیده است.

متاسفانه ساختمان این کتابخانه هر سال توسط مسئولان کشوری و استانی وعده بهره برداری در نزدیک ترین زمان ممکن داده می شود ولی هر بار این وعده به عقب می افتد و در حال حاضر عملا این پروژه راکد است.

تلاش برای اتمام پروژه در سال جاری

مدير كل راه و شهرسازي استان ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کتابخانه مرکزی ایلام یکی از پروژه زیر مجموععه راه و شهرسازی استان ایلام که هم اکنون کار ساخت کتابخانه مرکزی ایلام در دولت تدبیر و امید شتاب گرفته و اکنون با 85 درصد پیشرفت فیزیکی در حال تکمیل و راه اندازی است.

عبدالله بهادری بیان داشت: هم اکنون 13 پروژه ساختماني فرهنگي و اداري در استان ايلام در حال اجراست که اين پروژه ها با مبلغ قرارداد بيش از 195 ميليارد ريال در دست اقدام است.

وی اظهار داشت: ساخت کتابخانه مرکزی شهر ایلام شامل بخش های اداری، مخزن کتاب، سرسرای مطالعه و نمایش، دیداری و شنیداری، پذیرایی، اتاق هنرهای تجسمی، غذاخوری و توقفگاه است که هم اکنون ساخت این کتابخانه در مرحله نازک کاری، اجرای سقف کاذب، تکمیل کانال تهویه هوا، سیم کشی برق و راه اندازی سامانه سرمایشی و گرمایشی است.

وی بیان داشت: عمليات اجرايي پروژه كتابخانه مركزي ايلام با زيربناي پنج هزار و 710 متر مربع در سال 1380 آغاز شده كه به دليل كمبود اعتبار تا كنون به بهره برداري نرسيده است اما هم اكنون با پي گيري اين اداره كل و تخصيص اعتبار مناسب اين پروژه فرهنگي به مرحله بهره برداري نزديك شده است.

بهادری تصریح کرد: اعتبارات به شکل قطره چکانی و محدود به این پروژه تزریق شده است و جوابگوی نیازهای این پروژه نبوده باعث شده که این پروژه طی 12 سال به بهره برداری نرسد و در موعد مقرر تحویل داده نشود.

این مسئول افزود: اين پروژه در سه مرحله ساخته شده كه در دو مرحله اول عمليات زيربنايي آن به پايان رسيده و هم اكنون در مرحله نهايي عمليات مكانيكي و و برقي و نماي آن در حال اتمام است.

وی عنوان کرد: امسال چیزی حدود 700 میلیون اعتبار برای این پروژه در نظر گرفته شده است و براساس استانداردها بخش عمده ای از عمر مفید این ساختمان گذشته است بدون اینکه از آن استفاده ای شده باشد.

بهادري زمان بهره برداري از اين پروژه را در سال جاري عنوان كرد و افتتاح آن را نياز ضروري نسل جوان استان دانسته و اظهار اميدواري كرد كه با بهره برداري از اين پروژه فضاي مناسبي جهت مطالعه جوانان عزيز ايلامي فراهم شود.

تامین اعتبار تکمیل پروژه کتابخانه مرکزی ایلام

حشمت الله عسگری معاون برنامه ریزی استانداری ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: کتابخانه مرکزی یکی مهمترین پروژه های استان ایلام است که باید هرچه زودتر به بهره برداری برسد و اعتبار مورد نیاز برای تکمیل این پروژه اختصاص یافته است و کتابخانه‌ مرکزی طبق برنامه تا پایان امسال تکمیل می شود.

وی تصریح کرد: این کتابخانه از طرح های کلیدی استان است که احداث و بهره برداری از آن نقش بسزایی در پر کردن اوقات فراغت جوانان خواهد داشت و تکمیل این کتابخانه می تواند در توسعه فرهنگ کتابخوانی در استان نیز نقشی اساسی ایفا کند.

این مسئول بیان داشت: تامين اعتبار جهت تكميل پروژه كتابخانه مركزي ايلام و همچنين ساير پروژه هاي فرهنگي استان از برنامه هاي استانداري ايلام بوده و سعي بر آن است تا اعتبار مناسبي جهت اتمام اين پروژه ها تخصيص پيدا كند.

وی تلاش اداره كل راه وشهرسازي استان در تكميل پروژه كتابخانه مركزي ايلام را قابل توجه دانسته و افزود: با پي گيريهاي اين اداره كل ساخت پروژه هاي فرهنگي راكد استان با شتاب بيشتري در حال انجام است و بايد سعي شود اين طرح ها سريعتر به مرحله بهره برداري برسند.

50 باب کتابخانه مشارکتی و نهادی در استان فعال است و سرانه کتاب به ازای هر نفر جمعیت باسواد استان یک جلد است و به ازای هر 100 نفر چهار نفر در ایلام در کتابخانه ها عضویت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.