یکشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۰۳

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا نوروزی ˈ شنبه در کارگاه کشوری ادغام اختلالات مصرف مواد مخدر در نظام مراقبت های اولیه سلامت در شهرکرد…

به گزارش ایرنا، ˈعلیرضا نوروزی ˈ شنبه در کارگاه کشوری ادغام اختلالات مصرف مواد مخدر در نظام مراقبت های اولیه سلامت در شهرکرد افزود: در جهان 18 درصد جمعیت مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر دارای اچ آی وی مثبت هستند و این آمار در کشور ما حدود 14 درصد است .

وی اظهار داشت: البته این آمار بسته به استان های مختلف، دارای تفاوت و تنوع زیادی است.

نوروزی ادامه داد:50 درصد کل معتادان تزریقی دنیا و کشور نیز دارای ˈاچ سی دیˈ مثبت یا هپاتیت C هستند.

وی یادآور شد: 65درصد از موارد شناسایی شده مبتلا به ایدز در کشور از طریق مصرف تزریقی مواد مخدر به این بیماری مبتلا شده اند.

رییس اداره پیشگیری و درمان سوء مصرف مواد مخدر وزارت کشور با اشاره به ابتلای یک میلیون و 325هزار نفر از جمعیت کشور به اعتیاد مواد مخدر گفت: براساس آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور 91درصد از این جمعیت را مردان شامل می شود.

نوروزی تصریح کرد: براساس اعلام پزشکی قانونی نیز سال گذشته دو هزار و 800 نفربر اثر سوء مصرف مواد مخدر جان خود را از دست دادند.

رییس اداره پیشگیری ودرمان مصرف مواد مخدر وزارت بهداشت اظهارداشت: پنج میلیون نفر از جمعیت کشور به صورت مستقیم درگیر اعتیاد به مصرف مواد مخدر هستند.

نوروزی تریاک و شیشه را به ترتیب از پرمصرف ترین مواد مخدر کشور عنوان کرد و گفت: برخلاف تصور عموم مبنی براینکه مصرف شیشه، اعتیاد به دیگر مواد مخدر را از بین می برد، این ماده خود اعتیاد آور است .

وی تصریح کرد: مصرف این ماده به دلیل ایجاد رفتار پرخطرجنسی در افراد مصرف کننده مهم ترین عارضه اعتیاد به مواد مخدر است.

نوروزی اعتیاد به الکل را از دیگر موارد ابتلا در کشور دانست و گفت: نابینایی، نارسایی کلیه و مرگ و میر از عوارض مصرف مواد الکلی است.

به گزارش ایرنا، این کارگاه با حضور کارشناسان مراکز بهداشتی دانشگاه های علوم پزشکی کشور درتالار ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد برگزار شد.

8125/547 ** 1552

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.