چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۳:۲۱

سردار رشید سپاه اسلام شهید «رضا موذنی» در سال 1335در یک خانواده مذهبی در شهر آبادان به دنیا آمد. وی که از هوش…

سردار رشید سپاه اسلام شهید «رضا موذنی» در سال 1335در یک خانواده مذهبی در شهر آبادان به دنیا آمد.

وی که از هوش و ذکاوت بالایی برخوردار بود با موفقیت، سال های تحصیل در مقاطع ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را یکی پس از دیگر پشت سر گذاشت و مدرک فوق دیپلم خود را اخذ کرد.

این شهید والامقام در سال 1356 به خدمت سربازی اعزام شد و با تلاطم دریای خروشان انقلاب اسلامی او نیز سوار بر امواج، همراه دیگر برادران به مبارزه علیه رژیم ستمشاهی پرداخت و در نبردهای خیابانی شرکت کرد و تا دستیابی به ساحل پیروزی آرام ننشست.

پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی به عضویت سپاه پاسداران خمینی شهر درآمد و به عنوان مسوول آموزش، فعالیت های آموزش و نظامی خود را آغاز کرد.

وی مدتها قبل از صدور فرمان امام خمینی(ره) مبنی بر تشکیل بسیج، به مردم آموزش های نظامی و دفاعی داد و با آغاز جنگ تحمیلی از آنجاییکه با منطقه جنوب آشنا بود به جبهه شتافت و در خرمشهر بر اثر اصابت ترکشی به دستش مجروح شد اما با همان دست گچ گرفته در جبهه «ذوالفقاریه» حاضر شد و به عنوان فرمانده عملیات سپاه در آن منطقه حماسه ای جاوید را رقم زد.

با طرح عملیاتی این شهید سرافراز سپاه اسلام، تپه های «مدن» که محل دیده بانی دشمن بر جاده آبادان بود، تصرف شد و دشمن پس از عملیات به وسیله تیربار مستقر بر روی تپه ای رزمندگان را هدف قرار داد و «رضا» با شجاعت درصدد انهدام آن برآمد، اما خود نیز هدف تک تیرانداز قرار گرفت و در 25 اردیبهشت سال 1360 صدای اذان شهادت را از مأذنه خاک خونین رنگ جبهه ذوالفقاریه شنید و اذن لقای یار را دریافت کرد.

عملیات شهید فضل الله نوری به فرماندهی شهید موذنی با شیوه غیرکلاسیک در شمال آبادان با تلاش مشترک ارتش و سپاه در 25 اردیبهشت سال 1360 و با هدف انهدام توان دشمن انجام و منجر به دو کیلومتر پیشروی و تسخیر تپه های مدن در شمال آبادان که دشمن از آن برای دیده بانی بهره می برد، انجام شد.

در این عملیات مشترک، رزمندگان اسلام در سپاه و ارتش به میزان نیروی برابر، شرکت کردند و موفق به انهدام و به غنیمت گرفتن 15 دستگاه تانک و هلاکت و اسارت بیش از 170 تن نیروهای متجاوز دشمن شدند.

در اجرای این عملیات موفق نظامی، رزمندگان اسلام پس از اینکه در عملیات ذوالفقاری، عراقی ها را تا پشت جاده «قفاص» عقب راندند، حدود 10 روز بعد با حمله دیگری دشمن را ناچار به عقب نشینی تا تپه های مدن کردند.

طرح این عملیات با همکاری رزمندگان اسلام در سپاه، ارتش و جهاد برای به تصرف درآوردن تپه های دیده بانی مدن که در مقابل رودخانه بهمن شیر(نهر مدن) قرار داشت، تهیه شد.

طبق اطلاعات بدست آمده از سوی نیروهای اطلاعات و عملیات سپاه اسلام، مشخص شده بود که دشمن توسط گروهان های کماندویی خود از این تپه ها نه تنها برای دیده بانی استفاده می کرد، بلکه توانسته بود راه تدارکاتی نیروهای ما را بصورت شبانه روزی قطع و ناامن کند.

قبل از آغاز رسمی این عملیات، سنگرسازان بی سنگر در جهاد سازندگی با انجام یک سری فعالیت های مهندسی، زمینه را برای انجام مراحل نهایی آن آماده کردند که احداث سه کیلومتر خاکریز، ساخت یک دهنه پل شبکه ای بر روی رودخانه بهمن شیر، احداث 500 متر جاده در سمت شمال آبادان و دو کیلومتر جاده در شرق بهمن شیر که با امکانات و تجهیزات ناچیزی آماده شد، از جمله آن فعالیت ها است.

تپه های مدن پس از افتخار آفرینی شهید رضا موذنی به نام این شهید بزرگوار تغییر نام یافت.

از: فرهاد شرف پور

اجتمام(2) ** 7029 ** 1071

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.