پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۰۶

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و استاد علوم سیاسی این واحد دانشگاهی عصر چهارشنبه در…

به گزارش خبرنگار مهر، مدیر گروه علوم سیاسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت و استاد علوم سیاسی این واحد دانشگاهی عصر چهارشنبه در این نشست با ارائه موضوع ” خزان اقتصادی بهار عربی ” این پرسش را مطرح کرد که چرا تمدن خاورمیانه به سرعت شکل گرفت و آیا مردم این کشور ها به آمال آرزوهای خود رسیدند؟

” مجید استوار”  انگیزه کلیدی مردم خاورمیانه را در تحول خواهی عنصر اقتصاد دانست و افزود: از منظر نمادین ” محمد بو عزیزی ” جوان تونسی نماد نسلی بود که با تحصیلات عالیه و سن 26 سال، امکان ورود به عرصه اجتماعی و یافتن شغل مناسب را نداشت و با وضعیت فعلی خاورمیانه به نظر می رسد اصلاح سیاست های اقتصادی و ایجاد شرایط توسعه اقتصادی با ثبات در مصر، تونس و دیگر کشور ها راهکار خروج از بحران سیاسی موجود است.

وی اظهارداشت:  به نظر می رسد این کشور ها برای خروج از فلاکت یعنی رشد اقتصادی منفی، بیکاری فزآینده و نرخ تورم بالا چاره ای جزء توسعه اقتصادی و شکل گیری نهاد های اقتصاد بازار آزاد ندارند.

دیگر عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت در این نشست ضمن بیان تحولات خاورمیانه از منظر مفهوم هویت خواهی، خشونت و اعتدال گفت: خاورمیانه، شمال آفریقا به مثابه پرآشوب ترین منطقه دنیا، در چهار سال اخیر آبستن حوادث جدید و گسترده ای بوده است.

” مجتبی مقصودی ” افزود: همسو با تاثیرات نمایشی وسائل ارتباط جمعی و بهره گیری از شبکه های اجتماعی، گسترش بیداری و هویت خواهی دینی، مذهبی و قومی، دومینوی فروپاشی و سرنگونی نظام های سیاسی تونس، مصر، لیبی و یمن را رقم زد و تکانه های شدید ساختار سیاسی نظام های اقتدار گرایی سنتی را لرزانده است.

” قدیر نصری ” عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی نیز با ارائه بحث در خصوص خاورمیانه به دنبال فهم ماهیت و آینده مداری تحول در خاورمیانه امروز بود.

” مهدی حجت ” از استادان گروه علوم سیاسی نیز با ارائه موضوع منازعه سنت و مدرنیته، تحولات خاورمیانه و از نگاه تقابل های فکری سنت و تجدد مورد واکاوی قرا داد.

همچنین در این نشست علمی سید محمد مرادی، محمد حسین باقری، مجید روحی، انجم افروز و حسین شریفی از استادان گروه علوم سیاسی  دانشگاه آزاد اسلامی  واحد رشت از دیگر سخنرانان این نشست بودند.

به گزارش خبرنگار مهر، در این همایش استادان و دانشجویان در سالن اجتماعات این دانشگاه در رابطه با تحولات خاورمیانه بحث و تبادل نظر کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.