پنجشنبه، ۱۲ تیر ۹۳ - ۰۹:۴۰

به گزارش ایرنا، محمد حاج رسولی ها روز پنجشنبه در حاشیه جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قم در…

به گزارش ایرنا، محمد حاج رسولی ها روز پنجشنبه در حاشیه جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قم در جمع خبرنگاران افزود:با توجه به این معضل کارگروه هایی را تشکیل داده ایم که با نمایندگان آب منطقه ای هر استان در خصوص مباحث مدیریتی رودخانه ها اقداماتی منطقی داشته باشیم.

وی تصریح کرد: قبل از سال 85 مدیریت آب در کشور به صورت شرکت های آب منطقه ای چند استانی انجام می شد اما از سال 85 به بعد شرکت های استانی تشکیل شد و مدیریت آب که با تقسیمات کشوری و سیاسی همراه بود دچار خدشه شد.

وی ادامه داد: اکنون در سطح کشور چهار دفتر مدیریت حوزه ای آب را ساماندهی خواهیم کرد تا بتوانیم استان هایی که در آن ها رودخانه ها قرار دارند را مدیریت و ساماندهی کنیم.

حاج رسولی ها با اشاره به این که میزان بارندگی تنها یکی از شاخصه ها برای استان های بحرانی در تامین آب است ، افزود: منابع تامین آب شرب و میزان آب مخزن سدها از مهم ترین شاخصه های تعیین کننده است و با تعریف هایی که داریم.

وی افزود : استان قم در بین استان های بحران زده در تامین آب در کشور در رتبه ششم قرار دارد.

وی ادامه داد: استان قم با وجودی که 14 درصد از میانگین سالانه خود بارندگی کمتری داشته است به منبع تامین آب شربی متکی شده که شاخص کیفی آن مطلوب تر شده است.

حاج رسولی ها در مورد آخرین وضعیت منابع آب کشور نیز گفت:تا امروز 214 میلیمتر بارندگی در کشور به ثبت رسیده است که نسبت به میانگین دراز مدت، هشت درصد و نسبت به سال گذشته شش درصد کاهش داشته است.

وی افزود:152 سد مخزنی در کشور وجود دارد که 27.5 میلیارد متر مکعب آب تا پایان اردیبهشت ماه آبگیری شده و اکنون 27.2 میلیارد متر مکعب آب در سدها موجود است.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به اینکه در ورودی مخازن سدها حدود شش درصد کاهش را شاهد هستیم ابرازکرد: در خصوص تامین آب شرب اگر همکاری هموطنان را داشته باشیم در اکثر نقاط کشور آب شرب تامین می شود.

وی تاکید کرد: در استان اصفهان به لحاظ محدودیت در ذخائر آب و توزیع آب در این استان حساسیت بالایی وجود دارد و نیاز بیشتری به صرفه جویی اهالی این استان داریم.

وی همچنین به آخرین وضعیت احداث سد کوچری برای تکمیل آبرسانی از سرشاخه های دز به استان قم اشاره کرد و گفت: 90 درصد خاکریزی این سد انجام شده است اما بخش مختصری از تملک اراضی آب گیری باقی مانده است.

حاجی رسولی ها ادامه داد:100 میلیارد تومان منابع مالی طرح تملک اراضی است که امیدواریم با کمک دولت و استانداری قم بتوانیم آن را تامین کنیم.

وی پیش بینی کرد برای تابستان سال آینده با تکمیل سد کوچری آخرین زنجیره در مدار آبرسانی از سرشاخه های دز وارد مدار بهره برداری شود.

در این آیین از خدمات ˈسیدحسن رضویˈ مدیرکل پیشین آب منطقه ای استان قم تقدیر شد وˈاحمدحاج حسینی مسگرˈ که در یک ماه و نیم اخیر به عنوان سرپرست در این سمت مشغول فعالیت بود، به عنوان مدیرکل جدید آب منطقه ای استان معرفی شد.

رضوی پیش از این بعنوان معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری قم منصوب شده بود. ک/2

7408 / 553 / 546

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.