دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۳ - ۱۱:۴۵

مدیر منابع طبیعی شهرستان چرام از دو مورد آتش سوزی جنگلها و مراتع در این شهرستان خبرداد. محمد علی پورمند در گفت‌وگو با…

مدیر منابع طبیعی شهرستان چرام از دو مورد آتش سوزی جنگلها و مراتع در این شهرستان خبرداد.

محمد علی پورمند در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد در خصوص جزئیات این آتش سوزی‌ها افزود: یک مورد آتش سوزی که از روز شنبه 15 شهریور ماه شروع شده بود که شنبه شب مهارشد اما روز یکشنبه از ساعت 14 دوباره شروع شد که تا غروب با تلاش نیروهای ادارات، از جمله سپاه، بسیج، منابع طبیعی، هلال احمر و نیروهای محلی خاموش و مهار شد.

وی در خصوص علت آتش سوزی اظهارکرد: هنوز علت آتش سوزی مشخص نیست و در حال بررسی است اما احتمال می‌رود که به دلیل روشن کردن آتش از سوی شکارچیان، دامداران و یا گردشگران محلی باشد.

مدیر منابع طبیعی شهرستان چرام درباره میزان خسارات وارده بیان کرد: هنوز مشخص نیست اما طبق برآورد اولیه بر اثر این آتش سوزی حدود 15 تا 20 هکتار از جنگل‌ها و مراتع این شهرستان در آتش سوخت.

پورمند از آتش سوزی دیگر در منطقه “میانکوه آرند” این شهرستان خبرداد و تصریح کرد: این آتش سوزی روز یکشنبه در این منطقه از شهرستان شروع شده بود که با تلاش نیروهای بسیج، هلال احمر، نیروهای منابع طبیعی و دامداران منطقه مهار و خاموش شد.

وی ادامه داد: مردم در مهار این آتش سوزی همکاری و کمک قابل توجهی کردند که از تلاش‌های آنان تشکر می کنم.

مدیر منابع طبیعی شهرستان چرام در رابطه با علت آتش سوزی خاطرنشان کرد: علت آتش سوزی هنوز مشخص نیست اما احتمال می‌رود که چوپانان آتش روشن کرده باشند و بعد از ترک منطقه آتش را خاموش نکردند و این آتش به جنگل‌ها و مراتع سرایت کرده و منجر به آتش سوزی در منطقه شده است.

پورمند با بیان اینکه هنوز به صورت دقیق میزان خسارات وارده مشخص نیست عنوان کرد: در اثر این آتش سوزی حدود 13 تا 17 هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی منطقه طعمه حریق شد.

وی گفت: نیروهای امدادگر و نیروهای محلی منطقه هر دو آتش سوزی را تا آخر یکشنبه شب به صورت کامل مهار و خاموش کردند.

مدیر منابع طبیعی شهرستان چرام اضافه کرد: به عشایر و مردم بومی، گردشگران، طبیعت گردان و چوپانان توصیه می‌کنم بعد از اینکه مطمئن شدند آتشی را که لازم داشتند و روشن کردند خاموش شده بعد منطقه را ترک کنند تا منجر به خسارات و زیان‌های جبران ناپذیر به جنگل‌ها و مراتع شهرستان نشود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.