شنبه، ۲۷ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۴۸

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اجراي سياست واگذاري مناطق حفاظت شده بي ارزش زيست محيطي در مقابل حاکميت بر مناطق با…

به گزارش خبرنگار مهر، با توجه به اجراي سياست واگذاري مناطق حفاظت شده بي ارزش زيست محيطي در مقابل حاکميت بر مناطق با ارزش زيست محيطي خارج از محدوده مناطق حفاظت شده مناطق تالابی بورالان در مرز ایران و ترکیه و دالامپر داغی، معروف به آلپ ایران در جنوب غربی استان به عنوان پارک صلح و دوستی معرفي شدند.

منطقه تالابی بورالان با مساحت 400 هکتار به لحاظ برخورداری از اکوسیستم غنی، چشم انداز زیبا و برخورداری از تنوع زیستی منحصر به فرد و به لحاظ استعداد بهره برداری پایدار از آن و منطقه دالامپر داغی مشهور به ” آلپ ایران” از نظر وجود ذخایر طبیعی وجود 7 تالاب، پوشش گیاهی غنی، مجاورت با کشور عراق ، می تواند به عنوان پارک صلح و دوستی بین مردم این کشورها معرفي شود.

بورالان با چشمه ثریا در مرز سه کشور اکوتوریسم طبیعی آذربایجان غربی

مدير كل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با عنوان اينكه منطقه بورالان ماكو و دالامپر مستعد طرح به عنوان ذخایر زیستکره نیز هستند،‌اظهار داشت:‌ تالاب بورالان ماکو از تالاب های مهم آذربایجان غربی بوده که با 250 هکتار مساحت و چشمه های آب گرم به عنوان یکی از زیستگاه های اصلی و زمستان گذران 64 گونه پرنده، دارای اهمیت زیست محیطی است.

دشت بورالان منطقه ای واقع در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه، دشتی با 68 هزار هکتار وسعت است که علاوه بر ترکیه با جمهوری نخجوان و ارمنستان مرز مشترک دارد، این دشت به واسطه زیبایی طبیعی در ایام گذشته به بهشت ایران معروف بوده، دشت پهناوری است که 32 روستا و 1410 خانوار روستایی و عشایری را با 100 هزار واحد دامی در خود جای داده است.

بورالان به واسطه چشمه پرآب “چشم ثریا” و مجاورت با کوه های پوشیده از برف آرارات در خاک ترکیه و حضور عشایر و روستاهای متعدد با فرهنگها و آداب و رسوم مختلف و بالاخره همسایگی با سه کشور، یکی از قطب های گردشگری ایران بویژه توریسم طبیعی محسوب مي شود.

تماشای خاک ایران، ترکیه و عراق از فراز کوه دالامپر

منطقه مرگور معروف به آلپ ایران مجموعه ای از تپه ها و کوه های پر برف تا ارتفاع 3500 متری است، این منطقه با دره ها، رودها و آبشار های پر آب و خروشان، دریاچه ها و تالاب های گوناگون مکانی پر از آرامش را برای مسافران مهیا می کند.

کوه دالامپر با ارتفاع حدود ۳۵۰۰ متر در۴۵ کیلومتری جنوب غربی ارومیه و ۳۵ کیلومتری اشنویه قرار دارد. این کوه در نقطه مرزی ایران، ترکیه و عراق واقع است و از فراز آن خاک هر سه کشور قابل مشاهده‌است.

این کوه دارای یخچال های چند هزار ساله بوده و از ویژگی‌ های منحصر به فرد این کوه وجود دریاچه‌ های طبیعی در ارتفاعات آن است، همچنین از برفاب های این کوه رودی پر آب سرچشمه می ‌گیرد که در دامنه این کوه به صورت آبشاری بزرگ به نام سوله دوکل(در کردی به معنای آبشار مه آلود) به پایین می ‌ریزد.

دالان های برفی یکی از مشخصه های شگفت انگیز دامنه های دالامپر است، حفره هایی که به واسطه جریان مستمر آب میان برف ها به این شکل درآمده اند، یکی دیگر از زیبایی های این منطقه دریاچه شگفت انگیز آن است که محلی ها«مام الشیخ» می نامند.

مرگور ارومیه معروف به آلپ ایران/ مام الشیخ پارک صلح و دوستی می شود

ظاهرا مام الشیخ ارباب روستای دالامپر بوده، ولی همه، اسم دالامپر را برای دریاچه برگزیده اند، این در یاچه هرساله به ویژه در فصل های بهار وتابستان در دامنه کوه دالامپر ایجاد می شود ومنظره بسیار دیدنی را ایجاد می کند.

منطقه دالامپر در محل مرگور ارومیه دارای 620 گونه گیاهی است که گفته می شود 4 گونه آن هیچ شناسنامه ای ندارند و در هیچ کتابی درباره اش نوشته نشده واین به معنی بکر بودن منطقه است.

علاوه بر این گونه های گیاهی و وضعیت آن، گرگ و روباه پستانداران وحشی این مناطقه اند. کرکس، عقاب طلایی، جغد شاخدار، بالابان، شاهین و قرقی هم نگهبانان آسمان دالامپرند.

در امتداد جاده ارومیه به اشنویه در سه‌راهی روستای آغبلاغ از جاده آسفالته دست راست به سمت غرب  در طول جاده “مرگور” از 2 گردنه باید عبور کرد تا به  روستای دزج (دزه ) که در دشتی بسیار سرسبز و زیبا  در حصار کوههای بلند و پربرف دالان‌یر و بوز سینا قرار دارد رسید.

از این روستا در جهت غرب پس از عبور از  روستای کیسیان به روستای سوله دوکل خواهید رسید جاده تا آبادی  کیسیان آسفالت می باشد و از آنجا به بعد خاکی بوده و این مسیر را با هرنوع وسیله نقلیه می توان رفت.

از گونه‌های جانوری این کوهستان می‌توان به خرس قهوه‌ای، گرگ، روباه، شغال، مار، خرگوش، بز کوهی، عقاب و… اشاره کرد،‌همچنين پوشش گیاهی ویژه زاگرس معتدل از جمله گون، آلبالوی وحشی، بادام کوهی و… در دالامپر به وفور یافت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.