جمعه، ۱۲ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۵۹

، فرانس دو گزارش داد ناتو شماری از هواپیماهای آواکس خود را برای ماموریت در مرزهای روسیه به کار گرفته است تا از…

، فرانس دو گزارش داد ناتو شماری از هواپیماهای آواکس خود را برای ماموریت در مرزهای روسیه به کار گرفته است تا از این طریق، نگرانی همسایگان این کشور برطرف شود. در این هواپیماها اپراتورهایی حضور دارند که تصاویر گرفته شده از آنتن های جاسازی شده بر روی سقف هواپیما را در لحظه تجزیه و تحلیل می کند.

یکی از این اپراتورها می گوید ماموریت ما دادن اطمینان به کشورهای عضو ناتو است. ما به لطف این ابزار بدون فوت وقت درباره حوادث اوکراین به آنها هشدار می دهیم.»

 
آواکس نمی تواند بر فراز اوکراین پرواز کند و این هواپیما از کشوری همچون رومانی- که عضو ناتو است- هر آنچه را در فاصله ششصد کیلومتری شرق آن می گذرد، کنترل می کند.

خبرنگار فرانس دو در ادامه گفت در مدت زمان پرواز، حدود پانزده اپراتور هرگونه حرکت مشکوکی را بر روی صفحه رادار کنترل و رصد می کنند. در واقع این زنان و مردان چشمان سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا همان ناتو هستند.

مدیر اپراتورهای آواکس نیز اظهار داشت آواکس به منظور نظارت بر دریای سیاه و شبه جزیره کریمه در شرق رومانی حضور دارد. اگر هواپیمایی به رومانی نزدیک شود، اطلاعات به زمین ارسال و در آنجا نیز مقدمات اعزام جنگنده ها فراهم می شود.

با تشدید روز افزون بحران اوکراین، نقش این هواپیماهای ناتو بیش از بیش اهمیت پیدا کرده است. براساس ارزیابی های نهادهای غربی، سی تا چهل هزار سرباز روسیه در مرز اوکراین مستقر شده اند. بنابر این، نخستین هدف هواپیماهای آواکس نظارت دقیق بر اوضاع این مناطق و ردگیری کوچکترین تحرکی است.

هواپیماهای آواکس برای آنکه بیشترین نظارت را بر مرزی های شرقی اوکراین داشته باشند، یازده ساعت بدون وقفه پرواز می کنند. در نتیجه، باید در هنگام پرواز به آنها سوخت رسانی شود که این عملیات بسیار حساس است. از یک ماه و نیم قبل تا کنون پرواز هواپیماهای رادار محور آواکس در مقایسه با قبل بسیار بیشتر شده است. در حال حاضر هروز حدود ده فروند از این هواپیماها در اطراف اوکراین به ماموریت مشغولند.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.