شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۳

سلامت نیوز: رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در واكنش به انتقاداتي كه در پي طوفان اخير پايتخت به سازمان و دستگاههاي ذي…

سلامت نیوز: رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در واكنش به انتقاداتي كه در پي طوفان اخير پايتخت به سازمان و دستگاههاي ذي ربط شد گفت: حوادثي كه در پي وقوع طوفان اخير در تهران رخ به خوبي مديريت شد و تمام سازمان و نهادها در كوتاه ترين زمان ممكن به وظايف خود عمل كردند.

احمد صادقي در گفتگو با مهر با بيان اين مطلب بیان كرد: مديريت بحران شامل چندين مرحله است و پيش بيني، پيشگري و مقابله از مهمترين اين مراحل به حساب مي‌آيد اما متاسفانه وقوع طوفان اخير تهران پيش بيني نشده بود و سازمان هواشنايي در اين خصوص اطلاع رساني درست نداشت در اين مورد بايد سازمان مذكور پاسخگو باشد و موضوع بررسي شود، چرا كه در تمام دنيا پيش بيني اتفاقات محلي به خوبي و به طور دقيق انجام شود كه شايد محقق نشدن اين مهم در كشور ما مشكل عدم به روز رساني دانش و تجيهزات در اين زمينه باشد.

وي با بيان اينكه پس از وقوع طوفان اخير تهران، مديريت بحران به خوبي انجام شد گفت:من از عملكرد سازمانها و نهادهاي ذي ربط دفاع می كنم چرا كه شهرداري تهران،سازمان آتش نشاني، اور‍ژانس، شركت آب و برق و گاز و… با تمام توان و امكانات به وظايف خود عمل كردند و پيگيري حوادث به وجود آمده در اثر طوفان سريعا مورد توجه قرار گرفت.

صادقي خاطرنشان كرد: به طور مثال براثر طوفان 2 هزار درخت در شهر قطع و شكسته شد اما طي حدود 3 تا 4 ساعت با مشاركت 7 هزار كارگر خدمات شهري نسبت به پاكساري معابر شهر اقدام شد.

وي افزوذ: همچنين در اثر وقوع طوفان، هزار و 128 مورد خاموشي و قطع برق صورت گرفت و 19 پست برق فشار قوي از مدار خارج شد كه با پيگيري هاي سريع شركت برق سريعا نسبت به حل مشكل اقدام شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران گفت: عملكرد اور‍ژانس و سازمان آتش نشاني نيز در اين حادثه قابل دفاع است چنانچه شهروندان خود شاهد رسيدگي سريع نيروهاي اين دو مجموعه به مشكلات بودند.

وي با اشاره به علت فوت 5 شهروند تهراني در حادثه اخير گفت: پرت شدن از بلندي و مرگ براثر سقوط اجسام و شكسته شدن درخت علت مرگ چند تن از شهروندان بود كه اين موضوع نيز ناشي از عدم آگاهي شهروندان در مورد پناه گيري مناسب بوده است.

صادقي گفت: روز گذشته كه طوفان ديگري در شهر رخ داد با توجه به حساسيت شهروندان به مخاطرات طوفان ديگر شاهد كشته شدن شهروندي نبوديم و تنها يك مورد آسيب ديدگي جزئي گزارش شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران با بيان اينكه زلزله تنها مخاطره پايتخت نيست گفت: براي تهران مخاطرات زيادي وجود دارد كه براي طي سالهاي اخير سازمان مديريت بحران براي مقابله با اين مخاطرات برنامه ريزي كرده و اقداماتي زيادي صورت گرفته است.

وي با اشاره به اينكه آب گرفتگي، سيل، نشست زمين و… از ديگر مخاطرات پيش روي تهران است گفت: مساله اصلي در موضوع مديريت بحران حساسيت و مشاركت شهروندان است اما متاسفانه شهروندان تهراني نمي دانند كه تهران شهري پر مخاطره است و نسبت به مخاطرات شهر حساسيتي ندارند به همين دليل آموزشهايي كه در زمينه مديريت بحران به شهروندان شده نيز تاثير گذار نبوده است.

صادقي با تاكيد براينكه تاكنون مخاطرات تهران دغدغه اي براي مردم و مسئولين نبوده است گفت: هريك از شهروندان اگر برف پاكن خودرويشان خراب باشد در يك روز باراني از خودرويشان استفاده نمي كنند چون مي دانند به طور حتم تصادف خواهند كرد اما متاسفانه مخاطرات شهر براي مردم ملموس نيست و پيش از هر چيز بايد شهروندان بدانند چه خطراتي آنها و خانواده هايشان را تهديد مي كند كه براي تحقق اين مهم نيازمند همكاري رسانه ها هستيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.