چهارشنبه، ۰۴ تیر ۹۳ - ۰۳:۳۶

سلامت نیوز: درست در همين زماني که شما مشغول خواندن اين گزارش بوديد، يک نفر بر اثر ابتلا به بيماري سرطان در ايران…

سلامت نیوز: درست در همين زماني که شما مشغول خواندن اين گزارش بوديد، يک نفر بر اثر ابتلا به بيماري سرطان در ايران درگذشته است و از همين لحظه شمارش معکوس براي نفر دومي که در يک ربع ساعت آينده مي‌ميرد آغاز شده است! اگرچه سرطان ديوي نيست که نتوان آن را از پاي درآورد، زيرا با درماني، انرژي مثبت و يک مقدار روحيه خوب به سادگي مي‌توان از خطرات آن عبور کرد اما آمار بلندبالاي مرگ و مير در کشور بر اثر سرطان، يک اعلان خطر عمومي براي ما و شماست!

روزنامه ابتکار نوشت: «فاطمه» تا چهار ماه ديگر 20 سالش مي‌شود. چند هفته پيش به علت درد شديد در ناحيه گردن به پزشک مراجعه مي‌کند! بعد از انجام آزمايش‌ها صبح علي الطلوع يک سه شنبه مي‌رود پيش همان پزشک تا نتايج آزمايش را به او نشان بدهد! دکتر مي‌گويد: شما سرطان داريد، از نوع متاستاز! متاستاز مرحله چهارم بيماري سرطان است! مرحله‌اي که فرد پس از رسيدن به آن به گفته پزشکان تنها دو تا چهار ماه وقت دارد تا از اطرافيانش حلاليت بطلبد.سرطان يک بيماري است که با چراغ خاموش حرکت مي‌کند! چه بسا شمايي که هم اکنون داريد اين مطلب را مي‌خوانيد سرطان خاموش داشته باشيد و صبح يک روز سه شنبه، مانند فاطمه تازه متوجه بشويد که کار از کار گذشته است.

ابعاد گسترده ابتلا به سرطان در کشور

بر اساس آمارهاي موجود در حال حاضر ساليانه 70 تا 80 هزار مورد جديد سرطان در کشور کشف مي‌شود و اين در حالي است که بر اساس پيش بيني‌ها و تخمين‌هاي حداقلي هم اکنون در حدود 350 تا 400 هزار بيمار سرطاني در کشور وجود دارد. در اين ميان سرطان سينه با ساليانه 7000 مورد جديد و 1400 مورد مرگ و مير در ميان خانم هاي ايراني رتبه نخست را داشته ودر ميان آقايان نيز سرطان معده رتبه اول را دارا است. در مجموع بعد از سرطان پستان و ريه سرطان‌هاي دستگاه گوارش در جايگاه سوم قرار دارند.گستردگي حجم ابتلاء به اين بيماري پيش‌رونده به نحوي است که اين روزها خبر ابتلا به سرطان و مرگ به علت اين بيماري براي مردم عادي شده است. انواع سرطان‌ها دامن مردم را گرفته و سالانه تعداد زيادي را هم به كام مرگ مي‌كشاند. طبق آمار، سالانه حدود 40 هزار ايراني بر اثر انواع سرطان مي‌ميرند و آمار ديگري مي‌گويد بروز سرطان تا کمتر از 20 سال آينده تا 90 درصد افزايش مي‌يابد.

هر 15 دقيقه يک ايراني بر اثر سرطان مي‌ميرد

مرگ 40 هزار ايراني در سال بر اثر سرطان نمايانگر اين است که تقريبا در هر يک ربع ساعت يک نفر در ايران بر اثر ابتلاي به نوعي از سرطان مي‌ميرد. اين آمار نشان مي‌دهد که سرطان به ما و شما بسيار نزديک است.اما بيشترين ميزان مرگ و مير اين آمار به سرطان معده اختصاص دارد. اين كشنده‌ترين سرطان سالانه جان هشت هزار نفر را مي‌گيرد؛ يعني روزانه 22 نفر و هر يك ساعت و 10 دقيقه يك نفر. سرطان معده سالانه با به کام مرگ کشاندن بيش از 700 هزار نفر در جهان دومين سرطان مهلک محسوب مي‌شود و در اين ميان کشور ما با آماري که ذکر شد، صاحب يک رکورد است.

از سبك زندگي ماشيني تا فشارهاي روحي و رواني

درباره دلايل ابتلاء به سرطان بسيار گفته‌اند، اما امروزه بيش از هر چيزي به علل مرتبط با سبک زندگي اشاره مي‌شود. به گفته کارشناسان 35 تا 40 درصد سرطان‌ها با رعايت سبک صحيح زندگي قابل پيشگيري هستند. محققان چاقي مفرط را يکي از علل اصلي سرطان معرفي کرده‌اند. سازمان‌هاي مبارزه با سرطان تأکيد دارند که شيوه زندگي و بي‌توجهي به مسائل بهداشتي از جمله نوع تغذيه در افزايش خطر ابتلاء به سرطان نقش زيادي دارد. افزايش آلودگي‌هاي زيست محيطي، شيوع اضافه وزن، کم‌تحرکي و دور شدن از شيوه زندگي سالم، از ديگر علل افزايش سرطان در ايران برشمرده مي‌شود که همه آنها مرتبط با مقوله سبک زندگي است. بر اساس آمار سازمان بهداشت جهاني با زندگي سالم، تغذيه صحيح، فعاليت بدني مناسب و همراه با پيشگيري از ساير بيماري‌هاي غيرواگير مانند ديابت و بيماري‌هاي قلبي عروقي مي‌توان از 40 درصد موارد ابتلاء به سرطان جلوگيري کرد.رئيس مرکز تحقيقات سرطان مي‌گويد زندگي ماشيني و فشارهاي روحي و رواني محيط کار و زندگي، نقش مهمي در ابتلاء مردم به سرطان از جمله سرطان معده ايفا مي‌كنند.

چگونه زندگي کنيم

تقريبا همه ما مي دانيم که داشتن رژيم متعادل، ورزش کردن، خوردن ميوه و سبزيجات به مقدار لازم، مصرف اندک مواد قندي و چربي ها، کاهش استرس روزانه، کاهش آلودگي صوتي و تصويري و همچنين کاهش تنش‌هاي روزمره و… همگي عواملي براي ايجاد سلامتي و نشاط در فرد و به دنبال آن جامعه هستند. غذاي خوب نه تنها انسان را سير مي کند بلکه سخت ترين بيماري هاي او را نيز معالجه کرده و باعث طول عمر مي شود، او را زيبا و خوش‌اندام مي‌کند، رنگ چهره و پوست او را تغيير مي‌دهد و فکر و استعداد او را تقويت مي‌ کند. ولي به راستي چه شده که آمار ايجاد بيماري هاي ناشي از تغذيه ناسالم در بين افراد جامعه تا اين حد زياد شده که به مرز هشدار رسيده و نواي آن به گوش همگان از مسئولين گرفته تا شهروندان و ساندويچ فروشي سر کوچه رسيده است. کافي است به يکي از خيابان هاي شلوغ تهران سري بزنيد و از کنار غذاخوري هاي شيک و غير شيک آن گذري کنيد. غذاهاي سرخ کردني، فست فودها و انواع ساندويچ ها در درجه اول در ليست فروش اين مغازه ها قرار مي گيرند. در اينجا چنين نصيحتي که غذا را خوب و آرام آرام و با علاقه بجويد تا مزه ها را با تمام وجود حس کنيد، معناي دو چنداني مي يابد! همگي اين موارد به بخشي از عادات غذايي در زندگي ما بدل شده اند و تغيير آنها نيازمند عزمي جدي است.

آيا شما هم سرطان داريد؟

درست در همين زماني که شما مشغول خواندن اين گزارش بوديد، يک نفر بر اثر ابتلا به بيماري سرطان در ايران درگذشته است و از همين لحظه شمارش معکوس براي نفر دومي که در يک ربع ساعت آينده مي‌ميرد آغاز شده است! اگرچه سرطان ديوي نيست که نتوان آن را از پاي درآورد، زيرا با درماني، انرژي مثبت و يک مقدار روحيه خوب به سادگي مي‌توان از خطرات آن عبور کرد اما آمار بلندبالاي مرگ و مير در کشور بر اثر سرطان، يک اعلان خطر عمومي براي ما و شماست! با اين شيوه و سبک زندگي که بسياري از ما در پيش گرفته‌ايم يعني با استفاده مداوم از فراورده‌هاي گوشتي ناسالم، ترافيک، آلودگي‌هاي ديداري و شنيداري، خواب ناکافي و نا آرام، تنش‌هاي روزانه، استرس، عصبانيت، تغذيه ناسالم، کم تحرکي، استعمال سيگار و قليان و ساير دخانيات و مشروبات الکلي و… بعيد نيست که در يکي از همين ربع ساعت‌هاي پيش‌رو قرباني بيماري سرطان بشويم. سرطان در همين نزديکي‌ها است و همه ما به نوعي سرطان داريم اما هنوز نگرانش نيستيم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.