چهارشنبه، ۰۷ خرداد ۹۳ - ۱۱:۳۵

ˈنعمت الله ترکیˈ روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارکرد: بر اساس آمار و ارقام جمعیتی، سالانه حدود 450 هزار نفر…

ˈنعمت الله ترکیˈ روز سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهارکرد: بر اساس آمار و ارقام جمعیتی، سالانه حدود 450 هزار نفر بیکار در استان تهران جویای کار هستند.

وی گفت: ظرفیت و توانمندی ایجاد شغل در استان بیش از این رقم است، اما شرایط شهرستان های مختلف متفاوت است.

ترکی با اشاره به میانگین نرخ بیکاری 7/10 درصدی استان، افزود: برای سال 93 ایجاد 150 هزار شغل پیش بینی و برنامه ریزی شده است.

معاون برنامه ریزی و اداری و مالی استانداری تهران همچنین گفت: سیاست تمرکز زدایی از تهران کماکان ادامه دارد و در صورت تمایل افراد به خروج از پایتخت، تسهیلات لازم این کار فراهم می شود.

براساس آخرین بررسی های مرکز آمار ایران، در سال گذشته نرخ بیکاری به 10.4 درصد رسید که این نرخ نسبت به سال قبل 1.7 درصد کاهش نشان می دهد.

گزارشات آماری نشان می دهد، استان تهران در سال گذشته با نرخ مشارکت 36.6 درصدی، نرخ بیکاری 9.9 درصدی را تجربه کرد و در مرز دورقمی شدن قرار گرفت که این نرخ کمتر از متوسط کشور است.

این در حالی است که در سال 91 نرخ بیکاری در استان تهران 11.6درصد و نرخ مشارکت 37.5 درصد بوده است و به عبارتی بیکاری در این استان در سال 92 معادل 1.7 درصد کاهش نشان می دهد.

ضمن اینکه شاغلان استان تهران به ترتیب 61.1 درصد در بخش خدمات، 37.4 درصد در بخش صنعت و مابقی یعنی 1.5 درصد در بخش کشاورزی مشغول فعالیت بوده ا ند.

همچنین تعداد شاغلان کشور در نخستین سال فعالیت دولت نهم 20 میلیون و 618 هزار و 579 نفر بود که در پایان سال 91 به 21 میلیون و 160 هزار و 887 نفر رسید و در این فاصله هشت ساله، آمار شاغلان تنها 542 هزار و 308 نفر افزایش نشان می دهد.

به رغم ادعای ریشه کنی بیکاری از سوی دولت گذشته، سیاست های اشتغال زایی دولت های نهم و دهم چنگی به دل نزد و با صرف میلیاردها تومان هزینه و پرداخت تسهیلات بانکی برای ایجاد اشتغال، پرونده حل نشده سه میلیون بیکار به دولت یازدهم سپرده شد.

ریشه کن کردن بیکاری یکی از بزرگترین و در عین حال مهم ترین وعده هایی بود که در زمان فعالیت دولتهای نهم و دهم داده شد و این موضوع در سفرهای استانی هیات دولت وقت به دفعات مطرح شد که تا پایان عمر هشت ساله دولت محقق نشد.

تهران پایتخت و بزرگترین استان کشور از نظر میزان جمعیت است.

تهرام/8142/1457/

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.