پنجشنبه، ۱۳ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۳

رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: 150 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان نیاز به تجهیز و نوسازی دارند. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: 150 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان نیاز به تجهیز و نوسازی دارند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، دلاور حیدرپور صبح پنج‌شنبه 13 شهریورماه 93 در کارگاه فنی آموزشی مبانی طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری که در جهادکشاورزی برگزار شد اظهار داشت: با توجه به تاثیرگذاری که زیرساخت‌ها در تولید بخش کشاورزی دارد، تولید منابع آبی در حوزه کشاورزی به عنوان یک معضل در این بخش بروز پیدا کرده است.

وی ادامه داد: در استان‌های شمالی به دلیل عدم مشاهده بحران‌های آبی، کمبود این منابع را کمتر احساس کردند، در حالی که در استان‌های غیرشمالی بحران آب بسیاری از اراضی شالیزاری را از انقطاع خارج کرده است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران افزود: به عنوان نمونه استان فارس که طی سالیان سال به عنوان پرچم دار تولید گندم در کشور شناخته شده بود امروزه این رتبه را به دلیل مشکلات منابع آبی از دست داده است.

حیدرپور اظهار داشت: به عنوان هشدار باید در استان‌های شمالی بتوانیم به گونه‌ای منابع آب را مدیریت کنیم که دچار گرفتاری‌هایی که درحال حاضر دیگر استان‌های دچار آن هستند، نشویم.

وی با بیان این‌که رویکرد جدید وزارت جهادکشاورزی به منابع آبی و نقش آن در محصولات کشاورزی است که تولید برنج، خارج از استان‌های شمالی ممنوع است، گفت: به دلیل محدودیت‌های آبی که وجود دارد، کاشت این محصول اگرچه در استان‌های غیرشمالی انجام می‌شود اما هیچ‌گونه حمایتی از این استان‌ها نمی‌شود.

رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران ادامه داد: رویکرد جدید در وزارت جهادکشاورزی، آب محور است و تمامی برنامه‌ریزی‌ها براساس مدیریت آبی انجام می‌شود.

حیدرپور افزود: با توجه به این‌که در استان‌های شمالی عمده محصولات تولیدی کشت برنج است، باید زیرساخت‌ها را برای تولید انبوه و گسترده فراهم و پتانسیل‌های نهفته را احیا کنیم.

وی اظهار داشت: طبق آمار سال 80 سطح زهکشی اراضی شالیزاری 80 هزار هکتار بوده که درحال حاضر به 200 هزار هکتار رسیده است که این آمار نشان دهنده این است که تمامی اراضی استان نیاز به زهکشی و خروج آب دارد و منابع آبی ما با چالش مواجه است.

رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران یادآور شد: 150 هزار هکتار از اراضی شالیزاری استان نیاز به تجهیز و نوسازی دارند که طی سال‌های گذشته 50 هزار هکتار آن تجهیز و نوسازی شده است و 100 هزار هکتار باقیمانده نیازمند تجهیز و نوسازی و خروج آب از مزرعه است.

به گزارش ایسنا، حیدرپور خاطرنشان کرد: خط اعتباری تجهیز و نوسازی با کشور چین در قالب فایناس انجام خواهد شد که 105 هزار هکتار از اراضی شالیزاری شمال کشور طی سه سال آینده تجهیز و نوسازی شود.

وی تصریح کرد: با توجه به این‌که قیمت زمین در مازندران بسیار بالاست، مسایل اجتماعی بر این کار، بسیار پیچیده خواهد بود و باید با ظرافت و انرژی بیشتری این مسایل پیگیری شود.

رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران اظهار داشت: مازندران ظرفیت بالایی در اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری دارد و نباید از دیگر استان‌های شمالی عقب باشد و باید زیرساخت‌های تولید را در استان به گونه‌ای فراهم کنیم که از ظرفیت موجود بیشتر از گذشته استفاده کنیم.

حیدرپور ادامه داد: با اجرای طرح تجهیز و نوسازی اراضی شالیزاری 25 تا 30 درصد در مصرف آب در اراضی صرفه‌جویی خواهد شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *