چهارشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۰۷

علیرضا ایزدی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از میراث های معنوی به جامانده از گذشتگان و نیاکان ایران زمین هنر…

علیرضا ایزدی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: یکی از میراث های معنوی به جامانده از گذشتگان و نیاکان ایران زمین هنر نقالی است به طوری که هنر و سنت نقالی از دیرباز جایگاه ویژه ای را بین ایرانیان داشته است.

وی با بیان اینکه هنرنقالی و قصه گویی در ایران زمین، پیشینه ای بسیار كهن دارد، افزود: در استان همدان نیز هنر نقالی در بین مردم آن از گذشته های دور جایگاه و اهمیت ویژه و خاصی را داشته ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی و عدم توجه به این سنت دیرین نقالی و هنر نقالی در ایران و استان همدان رو به فراموشی بوده است.

وی با تاکید بر اینکه نقالی سنت به جامانده از گذشتگان در استان همدان است، عنوان داشت: نقال‌ها معمولا نگهبانان فرهنگ عامیانه در طول تاریخ بودند و داستان‌های حماسی و قومی ایران به دست نقالان به نسل امروز انتقال می یابد.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان با اشاره به اینکه هنر نقالی مادر هنرهای نمایشی در تمام فرهنگ های جهان بوده و متاسفانه امروز جایگاه خود را از دست داده است، عنوان داشت: با برگزاري جشنواره هاي مختلف مانند جشنواره آئيني سنتي  مي توان هنر نقالي را زنده نگه داشت.

وی با اشاره به اینکه استان همدان نیز در این زمینه نقالان برجسته ای در دل خود پرورانده است، بیان داشت: همه متوليان و هنرمندان بايد براي ماندگاري هنر هايي چون نقالي تلاش كنند.

ایزدی با بیان اینکه هنر نقالی امروزه در ورطه فراموشی قرار گرفته است، بیان داشت: هدف میراث فرهنگی همدان بر این بوده که هنر نقالی را از حرکت به سوی فراموشی خارج کند و از این رو برنامه های مختلفی در استان همدان به اجرا گذاشته است.

وی با اشاره به اینکه در جشنواره تابستاني براي نخستين بار نقالان برجسته كشوري در همدان حضور داشتند، ابراز داشت: دومین همایش سراسری نقالان کشور همزمان با هفتمین جشنواره زمستانی در همدان برگزار شد.

مدیر کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان همدان بیان داشت: در همین راستا و به منظور پاسداشت و نگهداشت این هنر در استان همدان همزمان با روز بزرگداشت حکیم ابولقاسم فردوسی بزرگداشت ” استاد مهدی چایانی” یکی از استادان برجسته نقالی کشور و استان همدان در همدان برگزار می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.