دوشنبه، ۰۹ تیر ۹۳ - ۰۷:۵۴

آسیه انصاری، فعال عرصه تعاون در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با اشاره به اهمیت تعاونی های صنایع دستی در افزایش اشتغال…

آسیه انصاری، فعال عرصه تعاون در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با اشاره به اهمیت تعاونی های صنایع دستی در افزایش اشتغال گفت: از زمانی که صنایع دستی از میراث فرهنگی جدا شد تنها فعالان عرصه تعاون در این بخش توانستند به توسعه این هنر در قالب تعاونی کمک کنند.

 وی ادامه داد: تعاونی های صنایع دستی می توانند نقش کلیدی در ماندگاری هنرهای اصیل ایرانی و توسعه اشتغال داشته باشند.

این فعال عرصه تعاون با بیان اینکه از دهه هفتاد وارد این عرصه شده است گفت : تعاونی های صنایع دستی به ویژه در عرصه فرش و گلیم نیازمند مکان مناسب برای توسعه است پس در نگاه اول باید گفت این سطح از تعاونی ها نیازمند تآمین اقدامات زیر ساختی هستند.

وی با برشمردن مشکلات تعاونگران این عرصه تصریح کرد : گسترش یک تعاونی صنایع دستی موفق در گرو تآمین آسان مواد اولیه است که متآسفانه هزینه بالای تولید در این بخش سبب شده تا دغدغه تعاونگران برای تولید دو چندان شود.

انصاری اضافه کرد: علاوه بر تآمین مواد اولیه ، اطلاع رسانی دقیق در خصوص برگزاری نمایشگاه ها به تعاونگران نمی شود و همین امر سبب شده تا در برخی موارد هزینه احداث یک نمایشگاه بر عهده خود تعاونگران باشد.
 
وی با تآکید بر اینکه میزان ضایعات در تعاونی های صنایع دستی به صفر نزدیک است گفت:  توجه به مواد اولیه و  وارد کردن ضایعات تعاونی ها در بخش تولید به ویژه در تعاونی های تولیدی فرش و گلیم  سبب صرفه اقتصادی شده و تنوع تولید را بالا می برد.
 
این فعال عرصه تعاون گفت: توجه به تعاونی ها از سوی دولت نباید فقط در هنگام تآسیس تعاونی ها باشد بلکه تعاون در تمام عرصه ها نیازمند حمایت دولت است.
 
انصاری در پایان با توجه به نقش بی بدیل تعاونی ها در عرصه اقتصاد گفت : تعاون برای توسعه نیازمند همفکری با دولتمردان است به همین منظور برگزاری یک جلسه همفکری بین تعاونگران عرصه های مختلف و به ویژه صنایع دستی با مسئولان خالی از لطف نیست.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.