شنبه، ۰۱ شهریور ۹۳ - ۰۱:۱۰

سلامت نیوز: همسایه خوب مثل یکی از اعضای خانواده است! این جمله و عبارت‌های شبیه آن از قدیم میان مردم رواج داشته و…

سلامت نیوز: همسایه خوب مثل یکی از اعضای خانواده است! این جمله و عبارت‌های شبیه آن از قدیم میان مردم رواج داشته و تنها وقتی معنی واقعی آن درک شده که افراد همسایه‌های بی‌ملاحظه‌ای داشته باشند. حالا این جملات درباره همسایه‌ها رنگ و بوی علمی نیز پیدا کرده و نشان می‌دهد همسایه خوب مهم‌تر از چیزی است که تا به حال فکر می‌کردیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان،نتایج پژوهشی تازه نشان می‌دهد افرادی که همسایگانی مهربان دارند و رابطه محکم و خوبی هم با آنها دارند، کمتر دچار حمله قلبی می‌شوند. نویسندگان این پژوهش که نتایج آن به تازگی در ژورنال Epidemiology and Community Health منتشر شده می‌گویند کسانی که بیشترین ارتباط را با همسایگان خود دارند، خطر حمله قلبی در آنها تا 70 درصد کاهش می‌یابد.

این پژوهشگران، از سال 2006 (1385) به مدت چهار سال وضع سلامتی پنج هزار فرد بالغ آمریکایی 51 تا 105 ساله را که دارای مشکلات قلبی شناخته‌شده‌ای نبودند، بررسی کرده‌اند. در شروع این پژوهش، از شرکت‌کنندگان که متوسط سن آنها 70 سال بود، خواسته شد در مورد همسایگان‌شان توضیح دهند. در نتیجه پاسخ شرکت‌کنندگان به سوال‌هایی پیرامون رابطه با همسایه‌ها و اجتماع آنها بررسی شد.

از شرکت‌کنندگان پرسیده شد تا چه حد حس می‌کردند که بخشی از این اجتماع هستند، اینکه آیا وقتی دچار دردسر می‌شوند، افراد زیادی برای کمک به آنها می‌آیند یا خیر و اینکه چقدر به افرادی که دورو برشان هستند، اعتماد دارند و همسایگان‌شان به چه میزان با آنها دوستانه رفتار می‌کنند. از پنج هزار و 276 نفری که در این تحقیق شرکت کرده بودند، 148 نفر در طول دوره چهار ساله دچار حمله قلبی شدند.

بعد از در نظر گرفتن دیگر عوامل اثرگذار بر نتیجه همچون سن، نژاد، جنسیت و سطح درآمد، محققان چنین نتیجه گرفتند خطر سکته قلبی در افرادی که به این سوالات پاسخ مثبتی داده بودند، کمتر از دیگران بود. پژوهشگران دریافتند در مقیاس هفت نکته‌ای آنها، هر نمره بالاتر در ارتباط با همسایگان موجب کاهش 17 درصدی خطر سکته قلبی در افراد شده است.

این بدان معنی است که اگر نمره یک، معادل بالاترین خطر بروز سکته قلبی باشد و خطر سکته قلبی برای چنین فردی صددرصد باشد، با نمره 2، این خطر به 83 درصد و با نمره 3 به 68 درصد کاهش می‌یابد و اگر همه 7 پاسخ مثبت باشد این احتمال به تنها 32 درصد کاهش می‌یابد که در مقایسه با نمره یک، احتمال بروز سکته 68 درصد کمتر است. حتی با در نظر گرفتن عوامل آماری اجتماعی، رفتاری، بیولوژیکی، و روانشناسی و همچنین حمایت اجتماعی از فرد این روند صادق خواهد ماند. نویسندگان این مقاله که از پژوهشگران دانشگاه میشیگان هستند، به‌رغم اینکه تحقیق بیشتر در این رابطه را خواستار شده‌اند، می‌گویند این یافته‌ها بازتاب‌دهنده نتایج تحقیقات پیشین بوده که ارتباط بین سطوح بالاتر حمایت اجتماعی و بهبود سلامت قلب و کاهش خطر سکته را نشان می‌دهند. آنها هشدار دادند نمی‌توان از این تحقیق نتایج قطعی در مورد دلیل و اثر این پدیده را استنتاج کرد، اما ارتباط شبکه حمایتی اجتماعی قوی متشکل از دوستان یا خانواده با سلامت بیشتر افراد بدان معنی است که داشتن همسایگان مهربان و مورد اطمینان می‌تواند به افزایش این اثر کمک کند.
آنها می‌گویند: حمایت اجتماعی دریافتی (میزان دسترسی فرد به حمایت اجتماعی) با سلامت بیشتر قلب در ارتباط است. همبستگی اجتماعی همسایه‌ای می‌تواند نوعی از حمایت اجتماعی باشد که در بیرون از حوزه دوستان و فامیل در محیط اجتماعی همسایگان قابل دسترس است.
این تنها ورزش و رژیم غذایی نیست که روی سلامت قلب تاثیر می‌گذارد، حتی محیط فیزیکی و اجتماعاتی که ما در آنها زندگی می‌کنیم نیز می‌توانند بخش مهمی در سلامت قلب باشند.

برای مثال، ما می‌دانیم که زندگی کردن در محله‌های فقیر و بدون همسایه یا کمبود فضاهای باز سبز می‌تواند روی سلامتی ما تاثیر منفی داشته باشد. این تحقیق یک گام فراتر رفته و نشان می‌دهد عکس این موضوع هم درست است و زندگی کردن با همسایگان خوب که مراقب شما هستند می‌تواند با کاهش خطر سکته، بر سلامتی شما تاثیر مثبت بگذارد.
با این وجود، چندین محدودیت مهم برای این تحقیق وجود دارد و در نتیجه تحقیقات بیشتری باید در این زمینه صورت گیرد تا طیف گسترده‌تری از اقلیت‌های نژادی و قومیتی را دربر بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *