سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۳:۱۶

سلامت نیوز :بسیاری از والدین تصور می‌کنند که جدی رفتار کردن با فرزندانشان بهترین شیوه برای دور کردن آنان از مواد مخدر است.به…

سلامت نیوز :بسیاری از والدین تصور می‌کنند که جدی رفتار کردن با فرزندانشان بهترین شیوه برای دور کردن آنان از مواد مخدر است.
به گزارش ایسنا، نتایج یک مطالعه جدید روانشناسی نشان می‌دهد که والدین سختگیر صاحب فرزندانی هستند که به مواد مخدر روی می‌آورند. در واقع فرزندانِ والدین اقتدارگرا که کمتر از سوی والدین خود مورد توجه و مهربانی قرار می‌گیرند بیشتر مستعد مصرف مواد هستند.

در این مطالعه که در شش کشور اروپایی انجام گرفت مشخص شد داشتن رفتارهای سخت‌گیرانه والدین به اندازه عدم کنترل فرزندان می‌تواند تاثیر منفی داشته باشد. همچنین مشاهده شد کودکان اسپانیایی و انگلیسی جزو بیشترین گروه‌های کم‌سنی هستند که به مصرف‌ مواد الکلی و تنباکو در اروپا روی می‌آورند.

دکتر «آمادور کالافات» از موسسه مطالعات پیشگیرانه گفت: نتایج مطالعه ما از این ایده حمایت می‌کند که افراط به صورت سخت‌گیر بودن یا رها کردن فرزندان و فقدان کنترل بر رفتارهای آنها هر دو خطرناک است.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه دیلی‌میل، دکتر کالافات تصریح کرد در شرایط مختلف به کار گرفتن رویکردهای تربیتی متنوع توصیه می‌شود. به طور مثال برای دور نگه داشتن دانش‌آموزان از مواد مخدر یکی از نکات ضروری و تاثیرگذار حفظ روابط خوب با آنان است.

والدینی که رفتار منطقی و معقولانه با کودکانشان دارند، قوانین شفاف و مشخصی برای زندگی خانوادگی تعریف می‌کنند اما در عین حال رفتار سلطه‌جویانه و متکبرانه با فرزندانشان ندارند، کودکان خود را به سوی یک زندگی سالمتر سوق می‌دهند و این کودکان در سنین بالاتر نیز کمتر به مصرف مواد و الکل تمایل نشان می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.