شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۴۵

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از به گزارش شبکه تلويزيوني ان اچ کي، شرکت جنرال موتورز در هفته هاي اخير…

به گزارش سرویس اقتصادی باشگاه خبرنگاران به نقل از به گزارش شبکه تلويزيوني ان اچ کي، شرکت جنرال موتورز در هفته هاي اخير دچار مشکلاتي شده است. روز گذشته مديرعامل اين شرکت اذعان کرد جنرال موتورز کارنامه اي از عملکرد نامناسب دارد. خانم ماري بارا گفت اميدوار است کارکنان جنرال موتورز اين مسئله را به خاطر بسپارند و از آن درس بگيرند.

وي از ماه ژانويه مدير عامل جنرال موتورز شده است. وي در اين دوران مسئوليت چندماهه اش ، هرروز با چالشهايي جديد مواجه بوده است. جنرال موتورز از آغاز سال دو هزار و چهارده تاکنون، حدود پانزده ميليون و هشتصد هزار خودرو را فراخوان داده است که بيش از هر زمان ديگري در ميانگين ساليانه خودروهاي فراخوانده شده اين شرکت است. اين شرکت در پنج ماه گذشته اين خودروها را در بيست و نه مورد فراخوان داده است. تعداد خودروهاي فراخوان شده اين شرکت در پنج ماه گذشته بيش از کل خودروهاي فراخوان شده آن در پنج سال گذشته است. پنج سال پيش شرکت جنرال موتورز درخواست اعلام ورشکستگي را مطرح کرد.

بررسي ها نشان مي دهد احتمالا مرگ و مير ناشي از نقص فني در خودروهاي ساخت اين شرکت بسيار بيشتر از براوردهاي قبلي است. بررسي هاي قبل حاکي از آن بود که نقص در کليد احتراق خودروهاي اين شرکت حدود سيزده نفر است اما بررسي هاي اخير نشان مي دهد  اين آمار بيش از اين حد است و احتمالا حدود هفتاد و چهار نفر است. اين آمار نتيجه تحقيقات رسمي است.

فراخوانده شدن اين خودروها به شرکت به علت بروز مشکلاتي ازقبيل داغ شدن موتور و بروز حريق در آنها بوده است. اين خودروهاي فراخوان داده شده از نوع «شورلت آويو» هستند. فراخوان شدن خودروها به کابوس شرکت جنرال موتورز تبديل شده و براي اين شرکت بسيار پرهزينه شده است. شرکت جنرال موتورز هفته گذشته پرداخت جريمه سي ميليون دلاري را متقبل شد.

مسئولان اين شرکت اعلام کرده اند فراخوان خودروهاي جديد اين شرکت براي جنرال موتورز چهارصد ميليون دلار هزينه دارد. در کنار اين هزينه ها بايد توجه داشت که اين شرکت در سه ماهه نخست فعاليت امسال خود، يک ميليارد و سيصد ميليون دلار به علت هزينه هاي ناشي از فراخوان خودروهاي معيوب، متضرر شد. از زمان آغاز فراخوان خودروهاي معيوب اين شرکت در ماه فوريه تاکنون، ارزش سهام اين شرکت در بورس آمريکا شش درصد کاهش يافته است.

مديرعامل شرکت جنرال موتورز با اشاره به اين کارنامه عملياتي، پانزده نفر از کارکنان اين شرکت را اخراج کرد که به نظر او و براساس تحقيقات انجام شده، در ماجراي نقص فني خودروهايي مقصر بوده اند که سوانح رانندگي آنها به مرگ سيزده مشتري اين شرکت منجر شده است.

 اين پانزده نفر متهم هستند که به موقع به درخواستهاي مشتريان توجه نکرده اند و همين مسئله سبب بروز حوادث آتي و منجر به فوت اين افراد شده است. اين پانزده نفر از مهندسان و پژوهشگران جنرال موتورز هستند. آنها متهم هستند نقص فني خودروهاي معيوب جنرال موتورز را به مقامات مافوق خود گزارش نداده اند.

به گفته مديرعامل شرکت جنرال موتورز، مديران ارشد اين شرکت از نقص فني در خودروهاي مطرح اطلاعي نداشته اند. اما خانواده هاي قربانيان سوانح مربوط به نقص فني شرکت خودروسازي جنرال موتورز مي گويند گزارش مديرعامل اين شرکت و اقدام او در اخراج پانزده کارمند اين شرکت کافي نيست. به گفته اين خانواده ها ، در گزارش تنظيم شده نقش مديران ارشد اين شرکت از نظر دور نگاه داشته شده است.
انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.