چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۷:۲۳

سلامت نیوز: حل معضل كودكان كار و خيابان اگرچه براي برخي‌ها به ساماندهي اين كودكان و كمك به تحصيل آنها ختم مي‌شود اما،…

سلامت نیوز: حل معضل كودكان كار و خيابان اگرچه براي برخي‌ها به ساماندهي اين كودكان و كمك به تحصيل آنها ختم مي‌شود اما، واقعيت اين است كه اين كودكان با مسائلي مواجه هستند كه به سلامت روح و جسم آنها آسيب مي‌رساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه آرمان، يكي از اين معضلات خريد و فروش كودكان كار است كه مي‌توان آن را نوعي كودك آزاري براي كسب درآمد محسوب كرد. كودكان كار، كودكاني هستند كه مجبور مي‌شوند به جاي تحصيل وارد فضاي اقتصاد شوند و در محيط‌ها و كارگاه‌هاي خانوادگي و كارگاه‌هاي غيرخانوادگي و دور از خانه مشغول به كار باشند. خريد و فروش كودكان كار در محله‌هاي آسيب‌خيز شهرها مانند دروازه غار تهران پديده‌اي است كه همه ما نمود آن را در خيابان‌هاي شهر در ميان افرادي كه كودكان و حتي نوزاداني را براي كسب درآمد همراه خود دارند مي‌بينيم.

هر روز صبح عده‌اي اين كودكان را اجاره مي‌كنند و دوباره آخر شب آنها را برمي‌‌گردانند. آنها از صبح كار مي‌كنند تا شب تا پدر و مادرهاي جعلي يا پدر و مادرهاي خودشان با خيال راحت كسب درآمد كرده و آن را صرف خود كنند. كشيده شدن كودكان كار و خيابان به سمت سوء‌استفاده‌هاي اين چنيني مساله تازه‌اي نيست اما، تاكنون راه‌حل مناسبي براي برخورد و كنترل اين پديده اتخاذ نشده است. اگرچه اطلاعات مركز آمار ايران نشان مي‌دهد كه يك ميليون و 700 هزار كودك در ايران به صورت مستقيم درگير كار هستند اما، آمارهاي غير رسمي از اين هم فراتر مي‌رود و عده‌اي صحبت از دو ميليون كودك كار مي‌كنند و هستند كساني كه اعداد بيشتري هم به زبان مي‌آورند.

يك عضو شوراي شهر كرمانشاه معتقد است: بسياري از كودكان كار استثمار و خريد و فروش مي‌شوند.

سيد حجت الله موسوي اجاق اظهار كرد: متاسفانه در كرمانشاه كودكان كار به ميزان قابل توجهي ديده مي‌شوند و آسيب‌هاي اجتماعي فراواني در كمين آنهاست. او حاشيه نشيني، فقر خانواده، بدسرپرستي و تامين معيشت خانواده را از مهم‌ترين دلايل كار كردن كودكان دانست و افزود: برخي از والدين معتاد براي تامين خرج مواد مخدرشان فرزند خود را يكسال مي‌فروشند.

اين عضو شوراي شهر كرمانشاه با بيان اينكه كودكان كار در دسته‌هاي مختلف قرار دارند، يادآوري كرد: تنها بخشي از اين كودكان براي نيازهاي مالي و امرار معاش كار مي‌كنند. موسوي اجاق از آسيب‌ها و پيامدهاي افزايش كودكان كار ياد كرد و افزود: آسيب‌هاي ناشي از كودكان كار 10 سال ديگر مشخص مي‌شود.

او زشت شدن چهره شهر را از جمله پيامدهاي كودكان كار خواند و تصريح كرد: اين كودكان در آينده به افرادي ناهنجار تبديل مي‌شوند و آسيب‌هاي فراواني براي جامعه در پي دارند.

به گفته اين عضو شوراي شهر كرمانشاه، اگر جلوي كودكان كار گرفته نشود، اين معضل نيز مانند متكديان گسترش خواهد يافت. موسوي اجاق كودكان كار را يك موضوع بين بخشي دانست كه ساماندهي آن نيازمند همكاري بخش‌هاي مختلفي است. به گزارش ايسنا، او تاكيد كرد: بايد فرمانداري كرمانشاه به‌عنوان متولي اصلي ساماندهي كودكان كار تعيين شود و ساير دستگاه‌ها را هماهنگ كند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.