سه شنبه، ۱۱ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۵

آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع قرق شده “تنگ سرخ” در شهرستان بویراحمد، 10 هکتار از گونه‌های ارزشمند گیاهی این منطقه را به…

آتش سوزی در جنگل‌ها و مراتع قرق شده “تنگ سرخ” در شهرستان بویراحمد، 10 هکتار از گونه‌های ارزشمند گیاهی این منطقه را به تلی از خاکستر تبدیل کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کهگیلویه و بویراحمد، سعید نظری، مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد ضمن تقدیر از اقدام مسئولانه مردم روستای تنگ سرخ در اطفای حریق روز گذشته در عرصه‌های طبیعی این منطقه گفت: پوست و گوشت مردم این روستا با طبیعت عجین شده است.

وی تاکید کرد: حفاظت از طبیعت بدون مشارکت مردم امکان پذیر نیست و هرجایی که مردم خود در صیانت از طبیعت احساس مسئولیت کنند، مسئولان نباید دغدغه و نگرانی داشته باشند.

نظری اظهارکرد: منطقه تنگ سرخ یکی از مناطق الگوی منابع طبیعی است و گونه‌های گیاهی ارزشمندی در این منطقه وجود دارد و توقع نمی‌رفت این منطقه دچار آتش سوزی شود.

مدیر منابع طبیعی شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: مردم تتگ سرخ سال‌هاست که دام‌شان را از منطقه خارج کرده و اقدام به کشت و بهره‌برداری از گیاهان دارویی کرده‌اند.

نظری تصریح کرد: باریجه، آنغوزه، بن سرخ، جاشیر و … برخی از گیاهان دارویی است که توسط مردم در این منطقه کشت می‌شود و از این راه سود خوبی نیز عاید آنها شده است.

وی اضافه کرد: اگر همه مردم استان، مردم تنگ سرخ را الگو قرار بدهند، این استان نگین سبزی در کشور خواهد شد.

هم‌چنین سجاد اخلاق خوب، دهیار روستای تنگ سرخ نیز در این خصوص گفت: این منطقه بخشی از طرح صیانت از گونه‌های طبیعی بوده که چندین سال قرق است و دارای مراتع پرپشت و زیادی است. اهالی این روستا توانستند طی دو ساعت آتش را در این عرصه‌های طبیعی مهار کنند.

وی افزود: تعداد زیادی از درختان بادام کوهی، بنه، کیکم و … در این آتش سوزی از بین رفتند و تا شب گذشته هم برخی از این درختان و درختچه‌ها همچنان می‌سوختند.

وی هم‌چنین از پیدا کردن ردی از عامل آتش سوزی خبرداد و گفت: یک نفر غیربومی که در منطقه حضور یافته بود به احتمال زیاد به طور سهوی عامل این آتش بوده است.

به گزارش ایسنا، بیش از 100 نفر از اهالی روستای تنگ سرخ از توابع شهرستان بویراحمد با بیل و کلنگ و شاخه درختان، اقدام به اطفای حریق کردند.

منطقه تنگ سرخ که در کیلومتر 25 جاده یاسوج به شیراز قرار دارد، یکی از مناطق پایلوت استان کهگیلویه و بویراحمد در کشت گیاهان دارویی به خصوص آنغوزه است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *