پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۰۳:۳۷

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین، در سومین روز از پنجمین دور مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 محمد جواد ظریف وزیر امور…

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به وین، در سومین روز از پنجمین دور مذاکرات ایران و کشورهای 1+5 محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه اعلام کرد: نگارش متن توافق نهایی بین دو طرف عصر امروز آغاز شد.

ظریف در نشستی با خبرنگاران اضافه کرد: وزير امور خاجه گفت: دوستان در دو روز گذشته بحث هاي زيادي داشتند ، بحث ها بسيار سخت است.

وي افزود: بعضي مواضعي كه توسط ١+٥ گرفته مي شود غيرقابل قبول است، اميدواريم با واقع بيني پيش ببرند.

رئیس دستگاه سیاست خارجی ایران یادآور شد: ظريف گفت:از امروز تقريبا مرحله نگارش شروع شده البته به اين معنا نيست كه روي مفاهيم به تفام رسيديم و اختلافات اساسي است.

وي تأكيد كرد: هم اكنون كه در خدمت شما هستم دوستان كارها را از بعد ازظهر امروز شروع كرده اند.

ظريف در اين باره كه مفهوم قيد تقريبا چيست؟ خاطرنشان كرد: تقريبا يعني اينكه قرار نيست نگارش را از كلمه اول شروع كنند از بعضي نكاتي كه توافق بيشتر است يعني امكان اينكه جمله اي روي كاغذ بياورند وجود دارد آغاز مي كنند بعد روي موارد اختلاف نظر مي روند.

وي درباره عنوان توافق گفت: درباره تنها چيزي كه توافق كرديم عنوان است كه “برنامه اقدام مشترك جامع” نام دارد.

ظريف در اين باره كه روي مقدمه توافقي صورت گرفته است گفت: خير توافقي در اين باره نداشته ايم.

 ایران و کشورهای 1+5 در 24 نوامبر 2013 توانستند پس از سه دور مذاکره در ژنو به تواقق اولیه ای تحت عنوان برنامه اقدام مشترک دست یابند که برای 6 ماه دو طرف را ملزم به اجرای برخی اقدامات از جمله رفع برخی تحریم ها برای طرف مقابل و همچنین برخی اقدامات اعتماد ساز از سوی ایران مانند لغو غنی سازی 20 درصد و کاهش ان به زیر 5 درصد می کند.

ایران و 1+5 توافق کردند که در مدت 6 ماه اجرای این توافق به توافق دیگری تحت عنوان توافق نهایی برای لغو کامل همه تحریم ها بر علیه ایران دست یابند.

بر این اساس دو طرف تا کنون چند دور مذاکرات در شهر وین اتریش داشته اند و این در حالی است که از مهلت توافق ژنو تنها یک ماه باقی مانده است .

ایران و 1+5 در سه دور اول مذاکرات وین کلیه موضوعات را یک بار مرور کردند و گفته می شد تا حدودی اختلافات برای نگارش متن در دور چهارم رفع شده است اما در دور چهارم مذاکرات در وین نتیجه ای حاصل نشد و اختلافات باعث شد که طرفین نتوانند هیچ بندی را برای توافق مکتوب کنند.

بر این اساس بعد از برگزاری دور چهارم مذاکرات دو جانبه ای بین ایران و اعضای 1+5 در ژنو ، ایتالیا و تهران با هیأت های آمریکایی فرانسوی آلمانی و روسی صورت گرفت و ویلیام برنز ، قائم مقام وزیر امور خارجه امریکا نیز به مذاکرات ایران و آمریکا ورود پیدا کرد.

پنجمین دورز مذاکرات نیز از  خرداد ماه در وین  با ناهار کاری اشتون و ظریف آغاز شد . ایران در روز اول این مذاکرات نیز دیدار سه جانبه یا آمریکا و کاترین اشتون با حضور برنز داشت .

از روز دوم مذاکرات اخبار درباره آغاز نگارش متن توافق نهایی و گمانه زنی های آغاز شد .

نماینده روسیه به خبرنگاران اعلام کرد که نگارش متن تقریبا آغاز شده است .

معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه نیز دیروز در پاسخ به این سئوال که ریابکوف اعلام کرده نگارش متن توافق نهایی در مذاکرات تقریبا آغاز شده است و این احتمال که در این دوره نگارش متن آغاز شود گفت: اکنون که در میانه مذاکرات هستیم و زود است که بخواهیم پیش بینی کنیم چرا که این مذاکرات قرار است تا جمعه ادامه پیدا کند و زود است که بگوییم تا جمعه به کجا خواهد کشید.

وی ادامه داد: البته اکنون در یک فرایندی هستیم که مذاکرات را انجام می دهیم و این امکان وجود دارد که در انتهای این دور بتوانیم نگارش را در موضوعاتی که تا حدی جا دارد و امکان دارد شروع کنیم و آن را مکتوب کنیم.

روانچی تاکید کرد: هنوز چیزی که بخواهیم یک نتیجه خاصی از آن گرفته باشیم مکتوب نشده است.

همچنین سید عباس عراقچی ، عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای نیز گفت:عراقچی درباره عنوان توافق گفت: درباره عنوان توافق یک توافق کلی وجود دارد که در رسانه ها هم به ان اشاره شده است.  احتمالا در خصوص مقدمه توافق هم بتوانیم به توافقاتی برسیم اما مهم محتوای توافق است و اقدامات اجرایی که دو طرف باید صورت دهند.

وی تأکید کرد: در این دور  از مذاکرات امیدواریم نگارش متن را شروع کنیم یا حداقل یک چارچوب کلی داشته باشیم . در دو روزگذشته صحبت کردیم که به ذهنیت واحد از نحوه نگارش برسیم . فکر می کنیم از فردا بتوان نگارش متن را تا حدی که مقدور باشد آغاز کرد. البته نه الزوما در موضوعات محتوایی مورد اختلاف بلکه نگارش را حداقل درباره چارچوب کلی و مقدمات  و عنوان شروع کنیم و امیدواریم تا آخر این دور از مذاکرات  دراین خصوص به یک توافقی برسیم تا در دورهای آینده در موارد اختلافی مذاکره کنیم .

عراقچی گفت: در مورد تمدید توافق باید مذاکره شود . هنوز در شرایطی نیستیم که در این خصوص مذاکره کنیم و تصمیم بگیریم هنوز همه طرف ها امیدوار هستند که 20 جولای به نتیجه برسیم .

با آغاز نگارش متن توافق نهایی این امکان وجود دارد که توافق ژنو نه برای 6 ماه بلکه برای یک ماه تمدید شود تا نگارش متن به پایان برسد.


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.