پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۸

سلامت نیوز: رئیس سازمان محیط زیست گفت: از پایان شهریور ماه امسال دیگر شماره‌گذاری خودرو غیر از استاندارد یورو ۴ را نخواهیم داشت…

سلامت نیوز: رئیس سازمان محیط زیست گفت: از پایان شهریور ماه امسال دیگر شماره‌گذاری خودرو غیر از استاندارد یورو ۴ را نخواهیم داشت و کاملا در این زمینه مصمم هستیم.
به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم، معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه شهر باران که از شبکه یک سیما پخش شد اظهار داشت: محیط زیست تنها برای مردم این نسل نیست بلکه باید به محیط زیست آیندگان نیز فکر کنیم؛ اکنون ما می‌خواهیم همه چیز را مطرح کنیم که این درست نیست بلکه باید سهمی را برای آیندگان کنار بگذاریم.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که با توجه به تعداد زیاد مصوبه‌ها باز هم کاری پیش نمی‌رود، آیا این مصوبه‌ها ضمانت اجرایی دارد، گفت: در عالم نظری همه چیز به محیط زیست مربوط می‌شود ولی به طور کلی و بر اساس قانون همه چیز تنها برعهده سازمان محیط زیست نیست.

رئیس سازمان محیط زیست در ادامه افزود: مصوبه‌های ما ضمانت اجرایی دارد و این ضمانت اجرایی در حیطه و تعریف قانون اعمال می‌شود. همچنین ما سیاستگذاری و تنظیم ارائه توسعه بر اساس ملاحظات زیست محیطی را داریم. بنابراین مصوبات ضمانت اجرایی دارند.

ابتکار در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این‌که چرا همچنان شاهد آلودگی هوا بوده و به فکر استانداردسازی خودرو نیستید، افزود: دولت مصوباتی برای کاهش آلودگی هوا در دست دارد که یکی از مهم‌ترین آن‌ها این است که خودرویی که استاندارد یورو ۴، نداشته باشد دیگر از پایان شهریور امسال شماره‌گذاری نخواهد شد و کاملاً جلوی آن گرفته خواهد شد.

وی ادامه داد: به طور مثال زمانی که بنده در گذشته در سازمان محیط زیست بودم توانستیم خط تولید خودرو پیکان را حذف کنیم که این خود اقدام مهمی بود چرا که آلودگی بسیاری را به دنبال داشت؛ موضوع آلودگی هوا و برخی دیگر از موضوعات پیچیده بوده و نیاز به زمان دارد.

معاون رئیس‌جمهور بیان کرد: در خصوص شهرسازی نیز ما از طریق شورای عالی و معماری شهرسازی برخی موضوعات را دنبال می‌کنیم و به دنبال اصلاح مصوبات گذشته هستیم چرا که سیاست‌های شهرسازی که در گذشته ارائه می‌شد نیاز به اصلاح دارد.

ابتکار ادامه داد: باید تلاش کنیم با هماهنگی بین بخشی و همچنین مردم اقدامات خوبی در راستای محیط زیست انجام دهیم؛ مردم نقش بسیاری در حفاظت محیط زیست دارند و باید بدانند که آن‌ها با نقش مؤثر خود می‌توانند محیط زیست را حفاظت کنند.

وی افزود: خوشبختانه دولت نسبت به موضوعات محیط زیست بسیار دقیق است که این خود بسیار مهم بوده و امیدواریم در این دوره با همکاری رسانه ملی و سازمان‌های مردم‌نهاد و دولت و با اجرای دقیق قانون بندهای قانون را عملیاتی کرده و ما بر این امر مصمم هستیم.

رئیس سازمان محیط زیست در پاسخ به این سوال که رئیس‌جمهور را چه زمانی ملاقات می‌کنید، گفت: ما رئیس‌جمهور را هفته‌ای دو بار می‌بینیم و خوشبختانه وی در خصوص محیط زیست توجه بسیاری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.