جمعه، ۰۵ اردیبهشت ۹۳ - ۰۹:۲۸

چینی خانه بقعه شیخ صفی؛ یادگار شیخ بهایی به تاریخ/ گنجینه اردبیل احیا شود مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی بخشی به نام…

چینی خانه بقعه شیخ صفی؛ یادگار شیخ بهایی به تاریخ/ گنجینه اردبیل احیا شود

مجموعه بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی بخشی به نام چینی خانه دارد که به روایت تاریخ طراحی معماری ایرانی اسلامی آن توسط شیخ بهایی دانشمند نامدار قرن یازدهم هجری صورت گرفته است.

بیش از چهار قرن قبل شیخ بهایی که در علوم مختلف از جمله فقه، ریاضی، عرفان، نجوم و ادبیات شهره محفل و مجالس شده بود، طرحی را برای نوادگان شیخ اسحاق صفی الدین اجرا کرد که همچنان به عنوان یکی از شاخصه های معماری ایرانی اسلامی از آن یاد می شود.

این طرح به شکل چینی خانه در مجموعه آرمگاه شیخ صفی احداث و  به عنوان محلی برای نگهداری چینی های اهدایی به شاهان صفوی از سراسر دنیا در نظر گرفته شد.

چینی خانه در قسمت خاوری قندیل خانه یا رواق اصلی قرار گرفته که با دو ورودی باریک با دارالحفاظ ارتباط می‌یابد. اما سوال اینجاست که چه قابلیتی سالانه میلیون ها گردشگر از سراسر دنیا را برای بازدید از این اثر به اردبیل می کشاند؟

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل در این خصوص گفت: ساختمان چینی خانه دارای چهار شاه نشین و دارای تاقنماهای نفیس از نوع مقرنس گچی است که روی آن نقاشی و طلاکاری شده‌است.

یحیی نقی زاده تصریح کرد: بنای اين تالار از استحکام فوق‌العاده‌ای برخوردار است که حتی وقوع زلزله‌ای به قدرت هفت ريشتر اثری در آن نداشته است.

سرنوشت هامون و دریاچه ارومیه در کمین “حرا”/جنگل های حرا بوی گازوئیل می دهد

جنگلهای حرا هم سرنوشتی همچون دریاچه ارومیه و هامون خواهند داشت. این سرنوشتی است که در صورت بی توجهی مسئولان در سال های آینده گریبان حرا این جنگل های منحصر بفرد دنیا در استان هرمزگان را خواهد گرفت.

خور آذینی که نبض جنگل های حرا در آن می تپد تا از طپش این زندگی آبزیان هم به حیات خود ادامه دهند، با سرازیر شدن سوخت به دهانه این خور، سر زندگی موجودات به سردی می گراید و رنگ می بازند این سوخت های مرگ آفرین، بین جنگلهای حرا و دریا جدایی می اندازد و دریا نیز یار و همراه سبز خود را از دست خواهد داد و دیگر آبزیان و پرندگان میعادگاهی برای تکثیر یا استراحت و همنشینی با دریا نخواهند داشت.

منابع طبیعی تجدید شونده به منزله زیر بنای توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جوامع مختلف جهان محسوب می شوند و بی شک،تمدن و هویت هر ملتی وابسته به این منابع بوده و از دیرباز به عنوان یک ثروت خدادادی بسیار مهم و مخزنی برای تامین اولیه دارویی و صنعتی تلقی شده و نقش بسزایی در شکوفایی اقتصاد کشور بطور مستقیم و غیر مستقیم دارند. حفظ و حمایت از جنگلها و مراتع و صیانت از این مواهب خدادادی که سرمایه عظیم کشور است وظیفه ای عمومی تلقی می شود.

از طرفی اهمیت زیست محیطی غیر قابل انکار جنگل در حیات انسان و اثر بخشی چند جانبه آنها بر کسی پوشیده نیست. اما بررسی ها حاکی از آن است که تاکنون هیچگونه عزم جدی در راستای حفاظت و حراست این مواهب خدادادی وجود ندارد بگونه ای که عوامل گوناگونی همواره جنگلها را تهدید کرده و در معرض تخریب و تجاوز قرار می دهد.

عشایر خراسان جنوبی درس زندگی را از لب‌های خشک کویر آموخته‌اند/ خشکسالی آفت زندگی عشایری

عشایر خراسان جنوبی علی‌رغم مشکلات زیادی که 15 سال خشکسالی پی در پی برای آنها به ارمغان آورده هم صدا با نوای کوه ساران فریاد آزادگی را سر می‌دهند و چگونه زندگی کردن در شرایط سخت را از لب های خشک شرقی ترین کویر کشور آموخته‌اند.

در دیوار به دیوار شهرهای پرزرق برق و در مجاورت برج‌های بلند که انگار با کینه می خواهند آسمان را خراشیده و بلندی خود را به رخ انسان‌ها بکشند نوعی از مردم زندگی می‌کنند که باغچه خانه‌هایشان دشت‌های وسیع و شقایق وحشی است و دیوارهای خانه‌هایشان را کوه‌های سربه فلک کشیده سلسه وار تشکیل می هند و سقف خانه هایشان آسمان مهتابی با چراغ هایی از جنس ماه و ستاره است.

تنها سر پناه این انسان‌ها چیزی است به نام سیاه چادر که آنها را از گزند طوفان‌های غرنده و باران‌های تگرگی نجات می‌دهد.

آری طبیعت بزرگترین معلم این نوع از مردمان است و هر روز هم نوای کوهساران و آبشاران به این مردمان ساده اما غیور درس زندگی، شجاعت و قانع بودن می‌دهد.

بله درست حدس زدید این‌ها انسان های کوچ نشین هستند و مانند پدران و گذشتگان خود رسم زندگی کوچ نشینی و زندگی در طبیعت را انتخاب کرده‌اند که شاید از نظر تمامی جمعیت شناسان بهترین شیوه زندگی همین شیوه کوچ نشینی می باشد.

حل معمای ریاضی گنبد “شاه نعمت الله”/ وقتی ریاضی و معماری کهن ایران به هم پیوند می خورد

گنبد تاریخی شاه نعمت الله ولی در حالی صدها سال قبل توسط معماران کرمانی ساخته شده که راز ساخت این گنبد با قطعات منفرد از جمله معماهای سر به مهر این مجموعه طی سالهای گذشته بوده است اما یکی از استادان ریاضی دانشگاه اترخت هلند این روزها پرده از نحوه ساخت این گنبد برداشته است.

استان کرمان از گذشته سرزمین عرفا بوده است مقبره یکی از این عارفان در باغ شهر تاریخی ماهان قرار گرفته است، بدون شک یکی از زیباترین و منحصر به فردترین بناهای استان کرمان بنای مقبره شاه نعمت الله است.

این بنا در کنار باغ شاهزاده ماهان، این شهر تاریخی را به یکی از قطبهای گردشگری استان کرمان و کشور تبدیل کرده است.

معماری بی نظیر این بنا و وجود صحنهای زیبا و ایوانهای متعدد زیبایی بی نظیری را به این مکان داده است. این بنا از گنبد، مناره، سه صحن، سالنهای بزرگ و اتاقهای متعدد تشکیل شده است که برخی از دربها و پنجره های این بنا با عاج فیل تزئین شده است.

نحوه معماری این بنا نیز بی نظیر است از جمله معماهای این بنا که بسیاری در راستای کشف راز آن اقدام کرده اند نحوه ساحت گنبد این بنا بوده است.

دنا زیر پای بوته کنان می لرزد/ انقراض گیاهان کوهی کیلویی چند؟

بهار که می آید سفره سبز دنا پهن می شود و در آن بیش از 475 گونه گیاهی خوراکی و دارویی می روید اما این روزها این کوههای پر سخاوت زیر پای خیل عظیم بوته کنان می لرزند تا روز به روز رویشگاههای این گیاهان کمتر و خطر انقراض نزدیکتر شود.

کوههای پر برکت بویراحمد و دنا از گذشته های دور مأمن گیاهانی بوده که مرهم دردها و قوت لایموت دنانشینان بوده اند.

گیاهانی که 52.2درصد کل گونه‌های گیاهی دارویی قاره اروپا و 26.6درصدگونه‌های گیاهی دارویی کشور را شامل می شوند.

اما اکنون این گنجینه گیاهان شفابخش یکی پس از دیگری به تاراج می رود و طبیعیت کهگیلویه و بویراحمد را با سنگهای خالی تنها می گذارد.

این روزها کوهی در شهرستانهای بویراحمد و دنا نیست که در طول روز بوته چینی را در خود ندیده باشد و بازاری در شهرهای استان و به خصوص یاسوج نیست که گیاهان خوراکی و دارویی دنا در آن به حراج گذاشته نشده باشد.

دره عمیق محرومیت در نوک قله‌های صعب العبوراشترانکوه/ مادرانی که از تولد فرزندشان می هراسند

حکایت مناطق بشارت و شول آباد در شهرستان الیگودرز روایت فقر است و محرومیت، روایت مادران بارداری که از تولد فرزندشان می هراسند، از لحظه ای که در میان این کوههای صعب العبور زمان آمدن کودکشان بعد از ماهها فرامی رسد و باید برای خبر کردن تیم های اورژانس و امداد به هر دری بزنند.

برای رسیدن به محرومیتی که شاید در کمتر جایی حتی ردپایش را دیده باشی باید راهی شد تا بخشهای محروم بشارت و شول آباد در استان لرستان، جایی که مردمان عشایری در دورترین نقاط کوهستان برای خود خانه ای کپری علم کرده اند تا روز و شبشان را در همین کوههای صعب العبور به سر کنند.

روستاها و خانواده های پراکنده در این کوهستان کار خدمات رسانی را سخت کرده است، در هر جایی می توان رد عشایر و روستائیان را گرفت تا در مواقع بحرانی کار امدادرسانی به این مردمان سخت و گاه نشدنی شود.

اهالی این مناطق دورافتاده دیگر به این زندگی خو گرفته اند، زندگی در میان جنگلهای بلوط کوههای اشترانکوه – آلپ ایران – از آنها مردمانی سخت کوش ساخته است، مردمانی که گویا این همه سختی و مرارت نیز آنها را از پا نمی اندازد تا نسل به نسل به زندگی خود در این مناطق ادامه دهند.

داستان هزار و یکشب فولادهای آب ندیده/ کمبود آب بر زخم مسئولان نمک می پاشد

داستان هزار و یکشب کمبود آب دامن پروژه های صنعتی و فولادی خراسان رضوی را گرفته و اکنون ماجرای فولادهای آب ندیده سبب شده تا اجرای طرحهای این چنینی توجیه اقتصادی لازم را نداشته باشد و بی شک با ادامه این روند روزهای سختی در انتظار بخش صنعت این استان است.

خراسان رضوی یکی از استانهای غنی در بخش برخورداری از معادن سنگ آهن  است و این امر در حالی است که پروژه فولاد این استان با کمبود آب مواجه اند و شرط حیات و بقا طرح های صنعتی حل بحران کم آبی است.

یک کارشناس امور اقتصادی در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: در حال حاضر مهمترین مشکل در بخش صنعت کمبود آب است و با این وجود شاهد صدور مجوزهای مربوط به طرحهای فولادی هستیم.

علی ممقانی با بیان اینکه سهم صنعت فولاد در نقشه ها و برنامه های محوری و توسعه ای این استان رو به افزایش است، افزود: برخی از مسئولان نسبت به بحران کم آبی در خراسان رضوی بی اطلاع هستند زیرا اگر به معنای واقعی این موضوع را لمس کرده بودند آنگاه به صدور بی رویه مجوزهای مربوط به طرحهای فولادی اقدام نمی کردند.

حکایت تلخ روستاهای سیراب از عطش/ خنکای “آبسرده” بر تن تفتیده بروجرد جاری نشد

بحران بی آبی 40 روستای شمال بروجرد قصه ای تکراری است که همه منتظرند تا با تکمیل سدهای آبسرده و گلرود این درد را مرهمی پیدا شود، سدهایی که با روند لاک پشتی در دست اجرا هستند و به نظر می رسد با این وضعیت جاری شدن آب آنها در رگهای حیات بروجرد سالها به طول خواهد انجامید.

به دنبال بحران بی آبی بیش از 40 روستای شمال بروجرد و تشنگی مردم این منطقه، هنوز آب مورد نیاز اهالی این روستاها توسط تانکرهای آبرسانی تامین می شود که جوابگوی نیاز روستاییان نیست.

این روند به گونه ای است که تاکنون صدای مسئولان مختلف را درآورده ولی همچنان چاره اندیشی جدی در این زمینه صورت نگرفته است، موضوعی که نیازمند تزریق اعتبارا برای به سرانجام رسیدن پروژه های آبی بروجرد است.

فرماندار شهرستان بروجرد در رابطه با وضعیت بحران کم آبی روستاهای شمال بروجرد به خبرنگار مهر می گوید: اولین مشکل حاد در شهرستان بحران کم آبی بیش از 40 روستای شمال بروجرد است.

منوچهر فراقی با بیان اینکه اگر این مشکل حل نشود ظرف پنج سال آینده آبی در بروجرد یافت نخواهد شد، می افزاید: با توجه به 445 میلی متر بارندگی طی سال زراعی جاری باز مشاهده می شود که این 40 روستا در مواقع بارندگی هم با بی آبی مواجه هستند.

خشکسالی حیات وحش خارتوران را به خطر انداخت/ مسئولان به فکر جانوران در معرض انقراض باشند

خشکسالی و عدم بارش نزولات آسمانی در استان سمنان به ویژه شهرستان شاهرود موجب بحرانی شدن وضعیت دشتها و مناطق ویژه حفاظت شده خارتوران بیارجمند و احتمال مهاجرت احشام و حیات وحش از این منطقه خواهد شد.

ادامه روند خشکسالی و عدم چاره اندیشی برای تامین آب مورد نیاز در مناطق حفاظت شده به خصوص خارتوران بیارجمند شاهرود بدون شک افزایش موج مهاجرت احشام و حیات وحش منطقه را در بر خواهد داشت که این مهم زنجیره حفظ انواع احشام را به خطر خواهد انداخت.

عدم نزولات آسمانی باعث عریانی بیش از حد مناطق حفاظت شده بیارجمند از انواع گیاهان و حتی بوته های بیابانی مثل درمنه، قیچ، طاق، تنگس و دیگر بوته ها و گیاهان شده است و میزان وجود آب برای استفاده احشام منطقه به شدت کاهش پیدا کرده از این رو احشام خاصه حیات وحش برای اینکه بتوانند به زندگی خود ادامه دهند مجبور به ترک منطقه شده اند.

با عنایت به اینکه منطقه توران بیارجمند بزرگترین زیستگاه حیات وحش است اگر مسئولان چاره اندیشی نکنند با این رویه مهاجرت، بزرگ ترین ذخیره گاه و زیست کره حیات وحش با خطر جدی و مشکلات فراوان مواجه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *