دوشنبه، ۲۴ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۱

رئیس موسسه زنجان‎شناسی شهاب از برگزاری مراسم بزرگداشت هنرمند بزرگ خوشنویسی، میرزامحمدولی کیمیاقلم زنجانی در 25 شهریورماه امسال خبر داد. “محمد شکوهی‌زنجانی” در…

رئیس موسسه زنجان‎شناسی شهاب از برگزاری مراسم بزرگداشت هنرمند بزرگ خوشنویسی، میرزامحمدولی کیمیاقلم زنجانی در 25 شهریورماه امسال خبر داد.

“محمد شکوهی‌زنجانی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه زنجان، گفت: استان زنجان یکی از پایگاه‎‏های اصلی خوشنویسی ایران است و شاید احمد سهروردی‌زنجانی اولین خوشنویس زنجانی است که نام وی در تاریخ خوشنویسی ایران آمده است.

وی افزود: احمد سهروردی‌زنجانی جزو شش نفری است که در مکتب یاقوت مستعصمی هنر آموخته است. کتاب‏‌های سهروردی‌زنجانی که با خط زیبا نوشته شده‎اند، در موزه اسلامی ترکیه و خزینه توپ‌قاپی بایگانی است.

وی خاطرنشان کرد: چهار جزء از قرآن در چهار مجلد رحلی کوچک با جلد تیماج غنایی ضربی لولا‎دار عالی که صفحه اول هر یک از اجزای تمام مذهب و مرصع و ممتاز با خط ثلث جلی عالی مربوط به سال 706 هجری از آثر سهروردی زنجانی است که در موزه ایران باستان موجود است.

وی اظهار کرد: در تاریخ معاصر خوشنویسی نیز هنرمندان بزرگ زنجانی مانند میرزا احمد معصومی نجفی زنجانی، مشکین قلم زنجانی، ابراهیم زرین‎قلم زنجانی و میرزامحمدولی کیمیا قلم زنجانی حضور دارند که آثار و شاگردان بزرگی را در جامعه به جا گذاشته‎اند.

شکوهی‌زنجانی تصریح کرد: میرزا محمدولی کیمیا قلم زنجانی سال 1275 شمسی در زنجان به دنیا آمد. وی از شاگردان میزرا عبدالجبار خمسه‎ای معروف به مشکین قلم است و یکی از خوشنویسان نادرزنجانی است که بعد از رفتن به تهران با استاد رسام عرب‌زاده همکار شد و در کانون هنری وی به آفرینش تابلوهای هنری پرداخت.

وی ادامه داد: می‎گویند تعداد زیادی از آثار کیمیاقلم زنجانی بر دیوار کانون هنری عرب‎زاده قرار داشت که یکی از آن‌ها جمله‎ای از مناجات خواجه عبدالله انصاری است که با خط زنجیری شکسته پیوسته نوشته شده است، در حالی که این نوع خط امروزه تقریباً در حال فراموشی است، ولی کیمیاقلم به این خط تسلط کامل داشت.

وی یادآور شد: استاد کیمیاقلم زنجانی شاگردان زیادی را تربیت کرد که نمونه آن استاد نصرالله افجه‎ای، یکی از چهره‎های ماندگار کشور است. کیمیاقلم زنجانی در سال 1346 فوت کرد.

شکوهی‎زنجانی اعلام کرد: 25 شهریورماه از سوی سازمان زیباسازی شهرداری تهران و مسوولان فرهنگی مراسم بزرگداشتی در موزه مکتب کمال‎الملک برگزار خواهد شد. هم‌چنین در آینده نزدیک نیز مراسم مشابهی در زنجان برگزار می‌شود.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.