سه شنبه، ۱۳ خرداد ۹۳ - ۰۸:۱۳

سلامت نیوز: ويروس كرونا در 18 كشور از جمله ايران گزارش شده است، اگرچه علت اصلي اين بيماري به دام نسبت داده شده…

سلامت نیوز: ويروس كرونا در 18 كشور از جمله ايران گزارش شده است، اگرچه علت اصلي اين بيماري به دام نسبت داده شده ولي هنوز شناخته شده نيست؛ اين ويروس‌ها خانواده‌ي وسيعي هستند كه در انسان و دام مشتركند.

دكتر قاضي‌زاده‌ هاشمي وزير بهداشت در گفتگو با باشگاه خبرنگارانگفت: ويروس كرونا در 18 كشور از جمله ايران گزارش شده است، اگرچه علت اصلي بيماري به دام نسبت داده شده ولي هنوز شناخته شده نيست اين ويروس‌ها خانواده‌ي وسيعي هستند كه در انسان و دام مشتركند.

وي افزود: توصيه مي‌كنيم حجاجي كه قصد عزيمت دارند اگر به بيماري مزمن مبتلا هستند و ايمني بدنشان پايين است، سفر خود را به تعويق بيندازند و كساني كه از سفر برگشته‌اند اگر علائم تنفسي داشتند، حتما به پزشك مراجعه كنند.

وي ادامه داد: اين ويروس از طريق بزاق دهان منتقل مي‌شود و تنفسي نيست و حجاج حتما بايد از ماسك استفاده كنند و اگر علائمي داشتند براي مداوا به پزشك مراجعه كنند زيرا اين بيماري درمان‌شونده است و فقط يك سوم موارد منجر به مرگ مي‌شود.

وي تصريح كرد: مشكلي كه در عربستان وجود داشت اين بود كه سيستم بهداشتي و درماني درست عمل نكرد و ما بدون اينكه مردم را مضطرب كنيم، هشت ماه آمادگي به وجود آورديم تا اطلاع‌رساني كنيم و همچنين تيم‌هايي به عربستان اعزام شدند.

هاشمي گفت: اگرچه مسئوليت اصلي متوجه هلال احمر و سازمان حج و زيارت است ولي وزارت بهداشت مي‌دانست ويروس كرونا يك توهم نيست و در عين حال به وظيفه‌ي خودش عمل كرد.

هاشمي خاطرنشان كرد: هم‌اكنون مراكز ما آموزش‌هاي لازم را ديده‌اند اگر مواردي گزارش شود ما قانونا بايد به سازمان جهاني بهداشت گزارش كنيم و همچنين به مردم اطلاع‌رساني كنيم تا چيزي مخفي نماند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.