چهارشنبه، ۲۲ مرداد ۹۳ - ۱۱:۳۵

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: 17.3 درصد از روستاهای استان از آب شرب نامناسب استفاده می‌کنند. به گزارش…

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: 17.3 درصد از روستاهای استان از آب شرب نامناسب استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان، اسماعیل نورمحمدی در نشست بررسی راهکارهای جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه و تشویق روستائیان در بازگشت به روستا که با حضور معاون توسعه روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهور در استانداری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر 63.8 درصد از روستاهای استان از آب شرب مناسب و 18.9 درصد از آب شرب کم‌تر مناسب استفاده می‌کنند.

وی با اشاره به وجود 3035 روستای دارای سکنه براساس آمار سال 90 در استان اظهار کرد: یک میلیون و 700 هزار نفر در این روستاها ساکن هستند و 2525 روستا دارای جمعیت بالای20 خانوار هستند.

نورمحمدی گفت: 2523 روستای استان دارای شورای اسلامی و از این تعداد 2351 روستا دارای دهیاری بوده و‌ 8067 نفر عضو شورای روستا در سطح استان در حال فعالیتند.

وی با اشاره به برخورداری 29 درصد از روستاهای استان از نعمت گاز، افزود: برق‌رسانی در روستاهای بالای20 خانوار به طور صد درصدی و در روستاهای بین 10 تا 15 خانوار به طور 95 درصدی محقق شده و در 29 درصد از روستاهای استان طرح هادی اجرا شده است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی میزان اعتبار توزیع شده در سطح روستاهای استان در سال گذشته را 95 میلیارد تومان، عنوان و اظهار کرد: امسال مبلغی معادل 125 میلیارد تومان اعتبار در سطح دهیاری‌ها توزیع خواهد شد.

وی با اشاره به تعیین 29 روستای استان به عنوان روستاهای پایلوت سند توسعه روستایی گفت: مشکلات این تعداد روستا و چالش‌های آنان باید در اولویت دستگاه‌های اجرایی باشد تا بتوانیم مدل توسعه روستایی را پیاده کنیم.

نورمحمدی ادامه داد: برای اجرای این کار مشارکت جدی دهیاران و مردم و نیز ایجاد یک موج فرهنگی برای توسعه روستایی را نیازمندیم، ضمن اینکه پروژه‌های نیمه تمام این 29 روستا باید در اولویت کارهای عمرانی قرار بگیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *