پنجشنبه، ۱۹ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۵

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران اعتباردهی خرد به وام‌های کوچکی اطلاق می‌شود که به وام‌گیرندگان بی‌بضاعت که فاقد وثیقه ، استخدام رسمی…

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران اعتباردهی خرد به وام‌های کوچکی اطلاق می‌شود که به وام‌گیرندگان بی‌بضاعت که فاقد وثیقه ، استخدام رسمی و یا سابقه اعتباری مطمئن هستند ، اعطا می‌شود.

 این وام‌ها نه‌تنها برای حمایت از کارآفرینی و کاهش فقر بلکه در بسیاری موارد به منظور توانمندسازی زنان و دیگر اقشار جامعه طراحی شده‌اند. از انجا که بخش تعاون با سرمایه های خرد ایجاد می شود قرارگیری اعتبارات خرد در کنار این سرمایه یک فرصت شغلی مطمئن به ویزه برای زنان است .

برنامه هاي اعتبارات خرد از رهيافتهاي مهم فقرزدايي در دهه هاي اخير است كه با ايجاد و گسترش فعاليت هاي در آمدزا بويژه براي زنان كم درآمد، توسعه جوامع محلي را تسهيل مي كند.

 زادگاه اين برنامه ها در كشورهاي فقير آسيايي همچون بنگلادش و هند بوده كه بتدريج در بسياري از كشورهاي در حال توسعه و صنعتي گسترش يافته است. اين برنامه ها روش كارايي براي افزايش در آمد خانوارهاي فقير در مناطق حاشيه شهرها و روستاهاست.

نحوه استفاده از  اعتبارات خرد برای تقویت تعاونی ها در هر جامعه بر مبنای شرایط فزهنگی و پذیرش اجتماعی متفاوت است از آنجا که ماهیت این برنامه ها  توسعه اي است و علاوه بر عرضه وام، ساير خدمات آموزشي و اجتماعي نيز به وام گيرندگان ارائه مي كنند.
 
اعتبارات خرد به عنوان يك گزينه مي تواند سرمايه لازم براي زنان را ايجاد كند و عاملي براي حمايت از واحدهاي كوچك بهره برداري، و افزايش توليدات صنايع روستايي باشد.

  انتهای پیام /

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.