شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۱۷

ˈهاشم ولی پورˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: پارسال از مجموع 18 هزار و 432 هکتار کشت…

ˈهاشم ولی پورˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود: پارسال از مجموع 18 هزار و 432 هکتار کشت پسته، 14 هزار و 890 تن محصول برداشت شد.

وی با بیان اینکه هم اکنون خراسان جنوبی رتبه ششم سطح زیر کشت پسته کشور را به خود اختصاص داده گفت: وجود ارقام سازگار با اقلیم منطقه و کیفیت بالای پسته و نیز وجود ترمینال های ضبط پسته از جمله مهمترین مزیت های نسبی این خطه نسبت به دیگر استان ها در زمینه توسعه و سرمایه گذاری احداث باغ پسته و نیز صنایع وابسته آن می باشد.

ولی پور به مشکلات و کمبودهای کاشت پسته در استان اشاره کرد و افزود: خرده مالکی و مشکلات استفاده از ادوات مکانیزه، دانش فنی کم باغداران، رعایت نکردن اصول فنی احداث باغ و نیز فقدان تغذیه مناسب باغات پسته از جمله این مشکلات است.

وی گفت: شور شدن منابع آب و خاک به دلیل آن که منابع آبی که موجود بوده در هنگام احداث باغ به تدریج با برداشت آب سالانه درصد املاح آن بالا رفته و شورتر می شود و افت آبهای زیر زمینی، از دیگر مشکلات فرآروی پسته کاران استان است.

ولی پور در ادامه به خدمات ارایه شده توسط جهاد به منظور رفع مشکلات پسته کاران اشاره کرد و اظهار داشت: پرداخت تسهیلات کم بهره از محل صندوق توسعه بخش کشاورزی به منظور احداث باغات فنی و راه اندازی مراکز فرآوری پسته که به اعضای صندوق وام تعلق می گیرد از جمله این خدمات است.

وی در بخش دیگری گفت: بر اساس شواهد موجود قدمت کاشت پسته در استان به بیش از 80 سال گذشته باز می گردد و هم اکنون ارقام پسته پیوند شده استان شامل اکبری، کله قوچی، اوحدی، احمد آقایی و پسته سفید می باشد که مرغوب ترین پسته استان ارقام کله قوچی و اکبری است.

ولی پور در ادامه با بیان اینکه هم اکنون 10 هزار نفر در سطح استان در زمینه کاشت، تولید و فرآوری پسته مشغول به فعالیت هستند، افزود: پوست گیری و بسته بندی پسته در ترمینال های ضبط پسته که در تمامی شهرستان هایی که باغات پسته موجود می باشد، صورت می گیرد.

وی گفت: در حال حاضر تعداد 10 ترمینال ضبط پسته در بشرویه، پنج واحد در سرایان، سه واحد در قاین، سه واحد در فردوس، دو مورد در بیرجند و در شهرهای نهبندان و خوسف هرکدام یک واحد وجود دارد.666 /665

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.