دوشنبه، ۱۷ شهریور ۹۳ - ۰۳:۴۲

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی بر تشکیل و راه‌اندازی بانک اطلاعاتی امکانات و افراد موثر در مدیریت بحران در آذربایجان‌غربی تأکید کرد. به…

معاون امور عمرانی استانداری آذربایجان‌غربی بر تشکیل و راه‌اندازی بانک اطلاعاتی امکانات و افراد موثر در مدیریت بحران در آذربایجان‌غربی تأکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی آذربایجان‌غربی،«هادی بهادری» در آئین آغاز دوره‌ی آموزشی مدیریت بحران ویژه شهرداران، دبیران کارگروه‌های تخصصی و شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان‌های آذربایجان‌غربی گفت: شهرداری‌ها بعنوان نخستین نهادهای عمل‌کننده در حوادث غیرمترقبه برای ارزیابی صحیح از شرایط موجود و ایجاد آمادگی برای امدادرسانی باید امکانات و تجهیزات موجود در حوزه‌ی مدیریتی خود را بشناسند و آنها را در مواقع لزوم در سریع‌ترین زمان ممکن به خدمت بگیرند.

وی افزود: استفاده از امکانات پیشرفته به‌ویژه در حوزه‌ی ارتباطات در زمان وقوع حوادث طبیعی بسیار موثر است و مدیران حوزه‌های مرتبط باید به این وسایل تجهیز شوند.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه دو طرح در مدیریت بحران بسیار تأثیرگذار است، خاطرنشان کرد: طرح‌های واکنش سریع و کاهش ریسک این دو طرح را شامل می‌شوند که باید با انجام مطالعات لازم و اجرای طرح‌های ویژه مدیریت بحران آثار زیانبار حوادث در استان را کاهش داد.

وی با تأکید بر ضرورت آمادگی نیروی انسانی مورد نیاز در زمان وقوع بحران ادامه داد: یکی از مهم‌ترین موارد در این خصوص، آمادگی در زمان وقوع زلزله است که نباید از آن غافل شویم، چون زلزله از مخرب‌ترین بحران‌ها در کشور و استان است.

دکتر بهادری در خصوص وظایف شهرداری‌ها در حوزه‌ی مدیریت بحران گفت: توجه به بافت‌های فرسوده، شناسایی مسیرهای شریانی و مسیرهای تخلیه، ایجاد فضاهای مناسب برای اسکان اضطراری در مواقع ضروری و سازماندهی ترافیک از این وظایف است که مدیران شهری در این خصوص می‌توانند گام‌های موثری به‌ویژه پیش از وقوع حوادث طبیعی بردارند.

وی یکی از مهم‌ترین بحران‌های حال حاضر استان را موضوع کم‌آبی برشمرد و افزود: 199 روستای آذربایجان‌غربی با معضل جدی بی‌آبی مواجه هستند و 300 روستا نیز به مرز بحران رسیده‌اند.

جانشین استاندار در شورای هماهنگی مدیریت بحران افزود: باید در استان شاهد بیشترین صرفه‌جویی در مصرف آب باشیم، چون هم‌اکنون برای هر نفر روزانه 180 لیتر آب در آذربایجان‌غربی مصرف می‌شود.

بهادری خاطرنشان کرد: مدیران شهرستانی در سطح استان باید موضوع آب را جدی بگیرند و مردم نیز در این خصوص باید همراه و همگام با مدیران باشند تا در ماه‌ها و سال‌های آینده شاهد مشکلات جدی‌تر آب در استان نباشیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *