پنجشنبه، ۲۶ تیر ۹۳ - ۰۹:۱۶

به گزارش خبرنگار مهر، امروز همزمان با هفته بهزيستي، دو طرح از طرح هاي اداره كل بهزيستي استان يزد كه قرار است در…

به گزارش خبرنگار مهر، امروز همزمان با هفته بهزيستي، دو طرح از طرح هاي اداره كل بهزيستي استان يزد كه قرار است در طول هفته بهزيستي با مشاركت بخش خصوصي افتتاح شود، مورد بهره برداري قرار گرفت.

يكي از اين طرح ها، مركز آموزش توانبخشي مبتلايان به اختلال اوتيسم است كه امروز با حضور مديركل بهزيستي استان يزد، معاونان اين سازمان و جمعي از مسئولان در يزد افتتاح شد.

مديركل بهزيستي استان يزد در مراسم افتتاح اين مركز اظهار داشت: اين مركز نخستين مركز آموزشي توانبخشی مبتلایان به اختلال اوتیسم است كه در استان يزد مورد بهره برداري قرار مي گيرد.

75 درصد كودكان عقب مانده ذهني مبتلا به اختلال اوتيسم هستند

جليل عفتي با بيان اينكه 75 درصد از کودکان عقب مانده ذهنی، به اختلال اوتيسم مبتلا هستند، بيان كرد: بهترین زمان تشخیص این بیماری از شش تا هفت ماهگي نوزاد عقب مانده ذهني است.

اين مسئول با بیان اینکه تشخیص این بیماری به راحتی امكان پذير نيست، خاطرنشان كرد: بهتر است کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم برای درمان بلافاصله به این مرکز ارجاع داده شوند.

وی بيان كرد: این مراکز با ارائه خدمات روانشناختی، گفتار درمانی، کار درمانی و درمان به موقع کودکان مبتلا به اوتيسم، زمینه حضور آنها را در اجتماع به شكلي طبیعی و عادی در زمان مناسب فراهم می آورند.

مديركل بهزيستي استان يزد در مورد اختلال اوتیسم نيز عنوان كرد: این بیماری با اختلالی نظیر ناتوانی مهارت های ارتباطی اجتماعی و مهارت های حرکتی و مشکلات گفتاری توأم است.

كوبيدن سر، كف زدن و چرخش به دور خود از ويژگي هاي شاخص كودكان مبتلا به اوتيسم است

عفتي همچنين با اشاره به خصوصيات بارز و مشخص كودكان دچار اين اختلال يادآور شد: این کودکان  به بازی های جمعی علاقه ای ندارند و حرکات کلیشه ای مثل کوبیدن سر، کف زدن، چرخش به دور خود دارند.

وی همچنين عنوان كرد: مبتلایان به اوتیسم نسبت به درد واکنش ضعیفی دارند و نسبت به محرک پاسخ متفاوت دارند و در صورتی که چند محرک به آنها داده شود، تنها به یک مورد از آنها واکنش نشان می دهند.

مديركل بهزيستي استان يزد همچنين بيان كرد: این کودکان در ارتباط چشمی و آگاهی نسبت به زمان و مکان نيز ضعیف عمل مي كنند.

افتتاح مركز خانواده و كودك ناشنوا در يزد

طرح ديگري كه امروز توسط مديركل بهزيستي استان يزد مورد بهره برداري قرار گرفت، طرح مرکز خانواده و کودک ناشنوا در یزد بود.

اين طرح نيز به مناسبت هفته بهزیستی و با حضور مدیرکل و معاونان بهزیستی استان یزد مورد بهره برداري قرار گرفت.

مديركل بهزيستي استان يزد در مورد اين طرح نيز اظهار داشت: این مرکز با هدف ارائه خدمات توانبخشی نظیر گفتار درمانی در قالب شعر و داستان کوتاه، شناسایی و تشخیص حروف برای کودکان ناشنوا و کم شنوا راه اندازی شده است و از طریق تلاش دارد زمینه ورود این کودکان را به مدارس عادی فراهم كند.

عفتي خاطرنشان كرد: این مرکز در حال حاضر با سه مربی و 23 کودک كم شنوا يا ناشنوا، فعاليت خود را آغاز كرده است.

ديدار با امام جمعه يزد، افتتاح نمايشگاه توانمندي هاي شغلي مددجويان زير پوشش بهزيستي، افتتاح چند مهدكودك و روستا مهد، افتتاح موسسه غيرانتفاعي شكرانه و مهر فجر، افتتاح فاز دوم مركز جامع سالمندان نشاط در مهريز، برگزاري كارگاه آموزشي حل تعارض در خانواده و … برخي ديگر از برنامه هاي بهزيستي يزد در اين هفته بوده است.

از 21 تا 27 تيرماه به عنوان هفته بهزيستي تعيين و نامگذاري شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.