جمعه، ۲۸ شهریور ۹۳ - ۱۱:۱۳

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 18 هزار معلول در سطح استان شناسایی شده‌اند که شامل همه معلولیت‌ها از…

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: 18 هزار معلول در سطح استان شناسایی شده‌اند که شامل همه معلولیت‌ها از جمله معلولان جسمی، حرکتی، بینایی، شنوایی، سالمندان، اعصاب و روان و سایر معلولیت‌هاست.

خلیفه جمشیدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کهگیلویه و بویراحمد افزود: بیشترین معلولان استان مربوط به معلولین جسمی حرکتی با 5700 نفر و معلولین ذهنی با 4500 نفر است.

وی اظهار کرد: 2.6 درصد جمعیت کشور را معلولان تشکیل می‌دهد که این آمار در استان ما متاسفانه به دلایل گوناگون اقتصادی، عدم آگاهی، ازدواج‌های فامیلی و دلایل دیگر 2.1 درصد است.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: بهزیستی استان بیشتر هزینه‌های معلولان از جمله هزینه‌های درمان، تحصیل، نگهداری و تجهیزات و وسایل از جمله عصا، ویلچر، واکر، سمعک و سایر وسایل مورد نیاز آنها را تأمین می‌کنند.

جمشیدی تصریح کرد: در پنج ماهه اول سالجاری بیش از دو میلیارد و 300 میلیون تومان در تمام فعالیت‌های حوزه معلولان به جز مستمری هزینه شد. طی 6 ماهه امسال بیش از یک میلیارد و 800 میلیون تومان در حوزه مستمری صرف شده است.

وی با اشاره به اینکه طبق آیین نامه باید سه درصد از استخدامی‌ها در ادارات را معلولان تشکیل دهد، ادامه داد: برای اینکه این سهمیه در ادارات رعایت شود باید معاون برنامه ریزی استانداری وقت دادن مجوز استخدام 3درصد معلولان را نیز پیش بینی و به بهزیستی استان اطلاع دهند.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه خوشبختانه در استان ما برای اولین بار در سال 93 اعلام اعتبارات به صورت ماهانه است، بیان کرد: ما نیز در تلاش هستیم که کلیه درخواست های معلولان استان را نیز در صورتی که در توان این سازمان باشد، انجام دهیم.

جمشیدی عنوان کرد: برای اولین بار در بخش خصوصی بهزیستی استان در نظر دارد که با همکاری آموزشگاه رانندگی علوی شهر یاسوج برای گواهی نامه رانندگی برای معلولان افدام کنیم.

وی گفت: متأسفانه در این استان خیرینی که در این زمینه اقدام کند بسیار محدود است اما خود سازمان در رابطه با هزینه‌های درمان از جمله کاشت حلزون که بسیار هزینه بردار است این سازمان سه میلیون تومان در این زمینه کمک می کند.

معاون توانبخشی اداره کل بهزیستی استان کهگیلویه و بویراحمد اظهارکرد: در سطح استان 118 معلول ضایعات نخاعی داریم که به صورت ماهانه 53 هزار تومان به آنها داده می‌شود و خانواده‌های که توان نگهداری از معلولان را ندارند می توانند با آوردن پرستار در خانه‌هایشان از آنها نگهداری و هزینه استخدام این پرستاران را بهزیستی استان که با توجه به مقدار ضایعه از 80 تا 170 هزار تومان را تقبل می‌کند.

جمشیدی اضافه کرد: سازمان بهزیستی استان در نظر دارد که آموزش و توانبخشی معلولان را در خانه‌های آنان انجام دهند تا فاصله عاطفی نیز بین معلول و خانواده او به وجود نیاید.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.