پنجشنبه، ۲۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۴۱

به گزارش خبرنگار مهر، پروین فرشچی عصر چهارشنبه در حاشیه همایش بین المللی چالشهای زیست محیطی و گاه شناسی درختی در ساری افزود:…

به گزارش خبرنگار مهر، پروین فرشچی عصر چهارشنبه در حاشیه همایش بین المللی چالشهای زیست محیطی و گاه شناسی درختی در ساری افزود: اینکه کشورها با چه اهرمهایی بتوانند به این مشکلات فائق آیند، به نوع همکاری کشورها بستگی دارد.

وی با اشاره به حریم 60 متری دریا در کشور، بازنگری آن را ضروری دانست و گفت: یک مدیریت جامع تلفیقی باید برای کشور به ارمغان آوریم، بویژه آنکه نوسانات آب دریای خزر زیاد است که این امر مدیریت صحیح را ضروری می داند.

فرشچی به کانونهای آلودگی دریای خزر اشاره کرد و گفت: این کانونها فقط نفت و گاز نیست و آلودگهای زیادی آن را تهدید می کند.

بی توجهی معاهدات بین المللی به محیط زیست دریایی خزر

وی به معاهدات فراوان حوزه دریای خزر اظهار داشت: بیشتر این معاهدات به حوزه محیط زیست دریایی توجه نداشته است و بیشتر در زمینه کشتیرانی و ماهیگیری بوده است.

معاون محیط زیست دریایی کشور به کنفرانس بین المللی رامسر اشاره کرد و گفت: اولین قدمهای همکاری بین المللی در این کنفرانس در زمینه دریای خزر انجام شد.

فرشچی افزود: در 15 سال اخیر و در سه فاز، حرکتهای منطقه ای برای محیط زیست دریای خزر آغاز کردیم و اولین دستاورد، این بود که یک دیالوگ زیست محیطی منطقه ای ایجاد شود.

وی با بیان اینکه تمام معاهدات قبلی رنگ و بوی ماهیگیری می داد گفت: اما اهرمهای قانونی بعد از کنفرانس تهران، سبب ارتقای همکاری منطقه ای و انجام تعهدات کشورها شده است.

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور با گرامیداشت روز خزر گفت: تاکنون چهار پروتکل در حوزه دریای خزر امضاء شد و پروتکل تنوع زیستی و ارزیابی محیط زیستی با مدیریت فرامرزی بزودی در کنفرانس ترکمنستان امضا می شود و باید پروتکل ها لازم الاجرا شود.

اقتصاد سبز در دریای خزر ایجاد کنیم

وی استفاده از تجربه دیگران در سطح جهانی را واجب دانست و گفت: سالانه روسای جمهور کشور جمع می شوند که باید برای دریای خزر، اقتصاد سبز را در سطح دریای خزر و حامیان خزر ایجاد کنیم.

فرشچی گفت: در حال حاضر باید از خواست سیاسی قدرتمند، نیروی متخصص، پتانسیل اکوتوریسم، انرژی پاک و ارزش دارویی گیاهان در سطح خزر در سطح ملی بهره گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.