سه شنبه، ۲۴ تیر ۹۳ - ۰۵:۱۱

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس کشانی دوشنبه شب در هشتمین دوره جشن گلریزان ویژه زندانیان جرایم غیرعمد در یاسوج افزود: هدف از برگزاری…

به گزارش خبرنگار ایرنا، عباس کشانی دوشنبه شب در هشتمین دوره جشن گلریزان ویژه زندانیان جرایم غیرعمد در یاسوج

افزود: هدف از برگزاری این جشن های گلریزان تنها جمع آوری کمک های مردمی برای آزاد سازی زندانیان نیازمند نیست، بلکه آگاهی بخشی به مردم برای جلوگیری از ورود به زندان، ایجاد همدلی و همگرایی با سایر بخش ها برای کمک به زندانیان نیز مورد توجه قرار گرفته است.

وی اطلاع یافتن مسوولان مربوطه برای ارایه راهکارهای لازم برای آزاد سازی افرادی که به خاطر جرایم غیرعمد زندانی شده اند را از دیگر اهداف برگزاری جشن های گلریزان عنوان کرد و گفت: تدوین قوانین و آشنایی دستگاه های اجرایی شامل وزارت بهداشت، راه و شهرسازی و بیمه ها از وضعیت افرادی که از طریق این بخش ها برای آنان مشکلاتی به وجود امده است نیز مدنظر است.

کشانی با بیان اینکه ستادهای دیه در 31 استان کشور راه اندازی شده است، اظهار کرد: در 20 سالی که از فعالیت ستاد کشور می گذرد 80 هزار نفر از زندانیان جرایم غیرعمد از زندان های کشور آزاده شده اند.

وی عنوان کرد: در سال 92 هفت هزار و 700 نفر از زندانیان جرایم غیرعمد از زندان های کشور آزاد شدند و این درحالی است که هم اینک نیز هفت هزار و 500 نفر به خاطر جرایم غیرعمد بدهکار و در زندان هستند.

کشانی با اشاره به اینکه در بحث تصادفات رانندگی هم اکنون کمتر از یکهزارو 500 نفر در زندان هستند که این امر تا حدودی ناشی از اعمال قانون بیمه اجباری سرنشین خودروها است،ابراز داشت: در چهارسال گذشته امار کشته شدگان حوادث رانندگی از 26 هزار نفر به 19 هزار نفر کاهش یافته که تصویب قانون های جدید و فرهنگ سازی نقش مهمی در این زمینه دارد.

وی افزود: 25 میلیون وسیله نقلیه در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد شش میلیون فاقد بیمه بوده و پنج میلیون آنها را موتورسیکلت های با سرنشینان بدون گواهینامه و بیمه تشکیل می دهد.

کشانی گفت: محکومیت های مالی ناشی از عدم پرداخت مهریه در کشور 200 مورد است که در این زمینه روند کاهشی وجود دارد و کمک های دولت و نپذیرفتن مهریه با سکه های بالا از سوی محاکم قضایی در این باره تاثیر زیادی داشته است.

وی یادآور شد: فرهنگ نامعقول مهریه با سکه های طلای بالا همچنان در کشور وجود دارد و چشم وهم چشمی یکی از دلایل اصلی ان است.

مدیر امور هماهنگی ستاد دیه استان های کشور بیان کرد: آمار محکومان مالی در کشور رو به افزایش است و افرادی که می خواهند ره صد ساله را یک شبه طی کنند در این زمینه مشکلات زیادی را بوجود می اورند.

کشانی در بخش دیگری از مطالبش هماهنگی بین مسوولان ستاد دیه کهگیلویه و بویراحمد با نهادهای اجرایی مرتبط با کار آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: مردم خیر این استان نیز همواره برای آزادسازی زندانیان نیازمند از هیچ تلاشی دریغ نمی کنند.

وی دریافت رضایت شکات و گذشت آنان در کهگیلویه و بویراحمد را از ویژگی های بارز مردم این استان دانست و اظهار کرد: بیش از 70 درصد شکایت های مالی در حوزه جرایم غیرعمد در این استان در فرایندی از طریق گذشت منجر به رضایت می شود.

کشانی با اشاره به اینکه در کهگیلویه و بویراحمد جرایم شبه عمد و خطایی مانند تیراندازی در عروسی ها زیاد دیده می شود،عنوان کرد:آمار حوادث کارگاهی نیز در این استان رو به افزایش است.

وی ابراز داشت: محکومیت های مالی در کهگیلویه و بویراحمد از نظر ریالی با ارقام محکومیت های مالی استان های بزرگ کشور مشابهت دارد.

کشانی با بیان اینکه در سال های گذشته به دلیل شرایط قومی و قبیله میزان مهریه در کهگیلویه و بویراحمد اندک بود، افزود: هم اینک میزان مهریه در این استان رو به افزایش است.

وی گفت: به دلیل افزایش تعداد وسایط نقلیه در روستاهای کهگیلویه و بویراحمد تصادفات در جاده های شهری و برون شهری به سمت جاده های روستایی سوق پیدا کرده و افزایش یافته است.

در پایان این جشن با کمک های ستاد دیه و کمک های خیرین زمینه آزادسازی تعدادی از زندانیان جرایم غیرعمد در این استان فراهم شد.

671/7533

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.