چهارشنبه، ۳۰ مهر ۹۳ - ۰۱:۲۶

به گزارش خبرنگار مهر، سید بهمن نقیبی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان اظهارداشت: با توجه به ذبح دام از…

به گزارش خبرنگار مهر، سید بهمن نقیبی ظهر چهارشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های گروهی استان اظهارداشت: با توجه به ذبح دام از سوی عزاداران حسینی در ایام محرم واجرای سنت قربانی در مسیر هیئت های عزاداری، مساجد، تکایا و تهیه غذا برای عزاداران تقاضا می شود به منظور حفظ بهداشت محیط و سلامت مصرف کنندگان و پیشگیری از بروز بیماریهای مشترک بین انسان و حیوان تا حد ممکن از ذبح دام در معابر عمومی خودداری کنند.

وی تصریح کرد: از میان یک هزارو 709 عامل بیماریزا در دام ها بیش از 800 مورد آن به انسان منتقل می شود لذا ضروری است که مسائل بهداشتی رعایت شود.

این مسئول تصریح کرد: عزاداران در صورت لزوم، نسبت به تهیه دام از مراکز معتبر واعلام به اداره کل دامپزشکی استان قزوین برای نظارت بر ذبح شرعی وبازرسی پیش وپس از کشتار دامهای قربانی اقدام کنند.

نقیبی اظهارداشت: ضروری است پس از کشتاردام، محل ذبح دام شستشو و از مواد ضدعفونی در محل مزبور برای جلوگیری از اشاعه بیماری استفاده شود.

وی یادآورشد: در همین راستا اداره کل دامپزشکی استان قزوین با تجهیز  22 اکیپ ثابت وسیار در سطح استان، از هنگام ذبح، معاینات پیش وپس از کشتاردام  همراه هم استانی ها خواهد بود.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در پایان افزود: اداره کل دامپزشکی ضمن اعزام گشتهای سیار در بین هیئت ها و دستجات عزاداری در این ایام ،اکیپهای ثابت را نیز در شبکه های دامپزشکی تابعه مستقر کرده، که در صورت نیاز،پس از تماس با شماره تلفن 1512در سطح استان قزوین، اکیپهای نظارت بر ذبح شرعی وبازرسی بهداشتی دامپزشکی برای نظارت برحلیت و سلامت دام اعزام خواهند شد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.