شنبه، ۱۰ خرداد ۹۳ - ۰۵:۲۲

ˈشهرام پیشه ورˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تاکید بر اهمیت مبارزه اصولی و به موقع کشاورزان با…

ˈشهرام پیشه ورˈ روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ضمن تاکید بر اهمیت مبارزه اصولی و به موقع کشاورزان با پوره سن افزود: این آفت محصول گندم و جو استان را به لحاظ کیفی دچار مشکل می کند.

وی اضافه کرد:عملیات مبارزه با پوره سن غلات در سطح 100 هزار هکتار از مزارع استان همدان انجام می شود.

وی بیان کرد: سن غلات، یکی از مهم ترین آفات مزارع گندم و جو است که این آفت بیشتر در دو مرحله از زندگی خود به مزارع گندم و جو خسارت می زند.

پیشه ور ادامه داد: مرحله نخست که به آن سن مادری گفته می شود، عوامل خسارت زا ، حشرات کامل سن هستند که از ارتفاعات به طرف مزارع سبز غلات حرکت کرده و از شیره ساقه و برگ های جوان به عنوان غذا استفاده می کنند.

وی گفت: تغذیه سن مادری از این اندام های گیاهی، سبب خشک و سفید رنگ شدن بوته می شود و در حالت طغیان و خسارت زیاد، وقتی به مزرعه نگاه کنیم حالت خوشه سفیدی، از دور مشخص است.

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان گفت: مرحله مهم دیگر در مورد خسارت سن، مرحله پوره سن است.

پیشه ور افزود: در مراحل آخر پورگی، حداکثر تغذیه از خوشه گندم انجام می شود و در نتیجه تغذیه، دانه های گندم، کوچک و لاغر می شوند.

وی تاکید کرد: مزارعی در گذشته سم پاشی نشده باشند در معرض خطر بیشتری هستند بنابراین کشاورزان باید در فرصت باقی مانده نسبت به سم پاشی مزارع خود اقدام کنند.

85 هزار و 500 هکتار زیر کشت گندم آبی و 327 هزار هکتار زیر کشت گندم دیم است و سالانه حدود 400 هزار تن گندم در استان تولید می شود.

7521/551

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *