جمعه، ۰۵ اردیبهشت ۹۳ - ۱۰:۱۲

 بيست‌وهفتمين دوره رقابت‌هاي کشتي آزاد قهرماني آسيا روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاري در آستانه قزاقستان برگزار شد که با قهرماني تيم ايران…

 بيست‌وهفتمين دوره رقابت‌هاي کشتي آزاد قهرماني آسيا روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاري در آستانه قزاقستان برگزار شد که با قهرماني تيم ايران با کسب 6 مدال طلا و 70 امتياز به پايان رسيد.

مسعود اسماعيل‌پور، سيداحمد محمدي، مصطفي حسين‌خاني، رضا افضلي، ميثم مصطفي‌جوکار و کميل قاسمي موفق به کسب 6 مدال طلا براي ايران شدند.

بر اساس مقايسه آمار و امتيازات کسب شده و امتيازات از دست داده شده و با توجه به تعداد کشتي‌هاي گرفته شده توسط کشتي‌گيران کشورمان در اوزان مختلف، در بين اعضاي تيم ايران کميل قاسمي در مجموع بهترين عملکرد را در بين آزادکاران داشت.

نکته جالب توجه در خصوص عملکرد فوق‌العاده کميل قاسمي در سنگين‌وزن، که بدون شک ستاره ايران در اين رقابت‌ها بود؛ اين بود که قاسمي در اين مسابقات در حالي‌ موفق به کسب 38 امتياز شد که در چهار ديداري که به ميدان رفت حتي يک امتياز هم به حريفانش نداد.

رضا افضلي هم از اين حيث عمل مطلوبي داشت و با کسب 26 امتياز در سه مسابقه، تنها يک امتياز از دست داد تا از نظر در جمع بهترين‌هاي تيم ايران قرار بگيرد.

سيداحمد محمدي هم از نظر هجومي عملکرد فوق‌العاده‌اي داشت، وي با 45 امتياز مثبت، هجومي‌ترين کشتي‌گير ايران در اين مسابقات بود و در چهار ديداري که روي تشک رفت تنها 4 امتياز به حريفانش داد.

ميثم مصطفي‌جوکار هم در 86 کيلو موفق به کسب 39 امتياز از حريفانش شد و در مقابل 3 امتياز در چهار ديداري که به ميدان رفت واگذار کرد.

مصطفي حسين‌خاني در 70 کيلو هم عملکرد موفقي داشت و در چهار ديداري که روي تشک رفت موفق به کسب 34 امتياز مثبت به همراه يک ضربه فني و تنها از دست دادن دو امتياز شد.

مسعود اسماعيل‌پور با وجود کسب مدال طلا مانند گذشته در فاز دفاعي عملکرد قابل قبولي نداشت و با از دست دادن 14 امتياز از اين حيث در زمره ضعيف‌ترين‌ها قرار گرفت. اسماعيل‌‌پور در اين مسابقات هم ترک عادت نکرد و نشان داد با وجود قدرت هجومي بالا (کسب 32 امتياز)، همچنان در کار دفاعي و اداره کردن کشتي دچار مشکل است و پرنوسان ظاهر مي‌شود.

مهران رضازاده و حامد طالبي زرين‌کمر هم در اوزان 57 و 97 کيلوگرم ضعيف‌ترين عملکرد را در بين تيم اعزامي داشتند. رضازاده در سه ديداري که روي تشک رفت 19 امتياز گرفت و 10 امتياز از دست داد؛ طالبي هم در دو مسابقه‌اي که برابر حريفان به ميدان رفت 14 امتياز مثبت و 7 امتياز فني بدست آورد.

* عملکرد آزادکاران در رقابت‌هاي قهرماني آسيا به شرح زير است:

57 کيلو: مهران رضازاده (پنجم)

دور اول: با نتيجه 5 بر 4 مغلوب نماينده مغولستان شد

شانس مجدد: توآن تاهونگ از ويتنام را با نتيجه 10 بر صفر مغلوب کرد و به ديدار رده‌بندي رسيد

رده‌بندي: با نتيجه 5 بر 5 مقابل موريشيتا فوميتاکا از ژاپن شکست خورد و از کسب مدال برنز بازماند.

در اين وزن 13 کشتي‌گير حضور داشتند. رضازاده با کسب عنوان پنجمي 6 امتياز براي تيم ايران کسب کرد. مدال طلاي اين وزن به رسول کالي‌يف از قزاقستان رسيد و نماينده مغولستان دوم شد.

61 کيلو: مسعود اسماعيل‌پور (طلا)

دور اول:‌ استراحت

دور دوم: با نتيجه 7 بر 4 مقابل بازار بازارگوري‌يف، دارنده مدال برنز 2007 جهان و نفر پنجم المپيک پکن از قرقيزستان به پيروزي رسيد و راهي مرحله نيمه‌نهايي شد.

نيمه‌نهايي:‌ دولت نيازبيکوف، دارنده مدال برنز 2011 جهان و نفر پنجم المپيک لندن از قزاقستان را با نتيجه 14 بر 10 شکست داد و فيناليست شد.

فينال: با نتيجه 11 بر صفر باجنيش باجرانگ، دارنده مدال برنز 2013 آسيا از هند را شکست داد و طلا گرفت. در اين وزن 12 کشتي‌گير حضور داشتند.

65 کيلو: سيداحمد محمدي (طلا)

دور اول: با نتيجه 10 بر صفر مقابل راجنش از هند به پيروزي رسيد

دور دوم: مقابل دوران ژوماگازي‌ئف، دارنده مدال برنز 2011 جهان و قهرمان آسيا (در وزن 60 کيلوگرم) از قزاقستان با نتيجه 14 بر 4 به پيروزي رسيد

نيمه‌نهايي: با نتيجه 10 بر صفر از سد کشتي‌گير مغول گذشت و فيناليست شد.

فينال: کانگ جين هيوک از کره‌شمالي را با نتيجه 11 بر صفر مغلوب کرد و مدال طلا را بر گردن آويخت. در اين وزن 14 کشتي‌گير به روي باسکول رفته بودند.

وزن 70 کيلو: مصطفي حسين‌خاني (طلا)

دور اول: با نتيجه 12 بر يک مقابل هاي‌وي لينگ از چين به پيروزي رسيد.

دور دوم: مقابل کان تات از ويتنام با نتيجه 12 بر يک (با ضربه فني) به پيروزي دست يافت و به نيمه‌نهايي رسيد.

نيمه‌نهايي:‌ با نتيجه 10 بر صفر از سد اختيار نوروزوف، دارنده مدال نقره 2011 آسيا از ازبکستان به پيروزي رسيد و به فينال راه پيدا کرد.

فينال: به دليل مصدوميت و عدم حضور سوميرشوح ووخيدوف از تاجيکستان قهرمان شد. در اين وزن 12 کشتي‌گير وزن کشي کرده بودند.

وزن 74 کيلو:‌ رضا افضلي (طلا)

دور اول: استراحت

دور دوم: با نتيجه 10 بر صفر مقابل ريوچي ياماناکا از ژاپن به پيروزي دست يافت و راهي نيمه‌نهايي شد.

نيمه‌نهايي: با نتيجه 9 بر صفر از سد ژانگ چانگ، دارنده مدال نقره 2013 آسيا از چين گذشت و فيناليست شد.

فينال: با نتيجه 7 بر يک پورجاو اونوربات از مغولستان را شکست داد و قهرمان شد. در اين وزن 13 کشتي‌گير به روي باسکول رفته بودند.

86 کيلو: ميثم مصطفي‌جوکار (طلا)

دور اول: با نتيجه 12 بر يک مقابل جابر بوشي از عراق به پيروزي رسيد

دور دوم: مقابل گلبايا کوئينگ از چين با نتيجه 13 بر صفر به پيروزي دست يافت و راهي نيمه‌نهايي شد.

نيمه‌نهايي: با نتيجه 4 بر 2 از سد رشيد قربان‌اُف، دارنده مدال برنز 2013 جهان و قهرمان دو دوره آسيا از ازبکستان گذشت و فيناليست شد.

فينال: اصلان کاهيدزه از قزاقستان را با نتيجه 10 بر صفر شکست داد و مدال طلا را بر گردن آويخت. در اين وزن 11 کشتي‌گير به روي باسکول رفته بودند.

97 کيلو: حامد طالبي زرين کمر (هفتم)‌

دور اول: مقابل ژي ژانگ از چين با نتيجه 10 بر صفر به پيروزي رسيد

دور دوم: با نتيجه 7 بر 4 مغلوب علي‌خان ژومايف از قزاقستان شد و از حضور در مرحله نيمه‌نهايي بازماند که با توجه به شکست حريفش در مرحله بعد و عدم راهيابي به فينال حذف شد. در اين وزن 13 کشتي‌گير حضور داشتند.

125 کيلو: ‌کميل قاسمي (طلا)

دور اول: با نتيجه 11 بر صفر مقابل کونجين نام از کره‌جنوبي به پيروزي دست يافت

دور دوم: از سد آيال لازاروف، دارنده مدال برنز آسيا از قرقيزستان با نتيجه 5 بر صفر گذشت و به نيمه‌نهايي رسيد.

نيمه‌نهايي: با نتيجه 12 بر صفر مقابل دولت شابانباي، دارنده مدال برنز آسيا و نفر پنجم المپيک لندن از قزاقستان به برتري دست يافت و فيناليست شد.

فينال: مقابل ناتساگ‌سورن زولبو از مغولستان با نتيجه 10 بر صفر به پيروزي رسيد و به مدال طلا دست يافت. در اين وزن 10 کشتي‌گير حضور داشتند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.