شنبه، ۲۴ خرداد ۹۳ - ۰۳:۴۳

به گزارش خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران نشست خبری مطبوعاتی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی در تالار…

به گزارش خبرنگار دولت باشگاه خبرنگاران نشست خبری مطبوعاتی حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان با اصحاب رسانه‌های داخلی و خارجی در تالار شهید بهشتی نهاد ریاست جمهوری آغاز شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین روحانی در ابتدای اظهاراتش در این نشست خبری گفت:‌ ایام با سعادت میلاد منجی عالم بشریت حضرت مهدی(عج) را به همه امیدواران جهان، همه منتظران آمدن آن مصلح و منجی و همه آنهایی که به دنیای آینده توام با عدالت و سعادت می‌اندیشند، تبرک عرض می‌کنم و امیدوارم ملت و کشور ما مورد توجهات ویژه آن عزیز پشت پرده غیبت باشد.

وی در ادامه افزود: همچنین به رهبری معظم انقلاب و به ملت ایران تبریک می‌گویم به مناسبت 24 خرداد سالروز انتخابات شکوهمند و تاثیرگذار سال گذشته در جمهوری اسلامی ایران، هم انتخابات ریاست جمهوری و هم انتخابات شورای شهر، به همه آن عزیزان هم تبریک می‌گویم به خاطر بار مسئولیتی را که برای اداره شهرها و بخش‌های مورد نظر خودشان برعهده دارند.

روحانی ادامه داد: در واقع انتخابات سال گذشته، احیای اعتماد عمومی سرمایه بزرگ اجتماعی بود، در این سرمایه اجتماعی اولا مردم به خودشان اعتماد کردند، به رای خودشان، به نظر خودشان ، به عمل خودشان و به حضور خودشان در یک انتخابات بسیار مهم و سرنوشت ساز اعتماد کردند.

رئیس‌‌جمهور تصریح کرد: ثانیا مردم به نظام اعتماد کردند، اگر ملتی به نظام خودش، به صندوق آرای خودش و به دولت خودش اعتماد نداشته باشد و نداند سرنوشت رای او چیست و کجاست، از صبح زود پای نمی‌شود در صف‌های طولانی رای بایستد و وقتی نوبت رأیش می‌شود با لبخند و افتخار رایش را در صندوق بیندازد و شکر و حمد خدا را به جا بیاورد و منتظربماند تا از این صندوق چه فردی به عنوان منتخب مردم انتخاب می‌شود.

روحانی گفت: سوم اینکه مردم به راهی که “منتخب مردم” اعلام کرده بود اعتماد کردند، اکثریت مردمی که در پای صندوق رای به راه تدبیر و امید و اعتدال و عقلانیت رای دادند، بدان معنا بود که این شعار را باور کرده‌اند، این راه را پذیرفته‌اند و معتقدند در شرایط فعلی کشور، منطقه و جهان تنها میانه‌روی و اعتدال و فاصله گرفتن از افراطی‌گری و خشونت می‌تواند مسیر را برای توسعه کشور ، رفاه مردم، بهبود معیشت مردم و عزت بیشتر ملت بزرگ ایران تامین و تضمین کند.

رئیس قوه مجریه اظهارداشت: نکته دوم آنکه در انتخابات 24 خرداد، مردم فهمیم و شریف ایران خواستند به دنیا اعلام کنند که فشار، تحریم و تهدید در مسیر اصلی مردم و در آرمان‌های این ملت تاثیر نخواهد گذاشت.

وی اضافه کرد: اگر بالاترین هدف تحریم کنندگان و تهدیدکنندگان آن بود که مردم را از نظام جدا کنند، مردم در پای صندوق انتخابات اعلام کردند که ما از انقلاب، نظام، کشور و منافع کشورمان هرگز جدا نخواهیم شد و فشارها و تحریم‌ها نمی‌تواند در اراده یک ملت بزرگی که سابقه تمدنی‌اش به هزاران سال قبل برمی‌گردد و از روز اول پیروزی انقلاب تا امروز در فراز و نشیب‌های مختلف ایستادگی کرده است، این ملت را نمی‌توان از اهداف بلندش و آرمان‌های مقدسش باز داشت.

روحانی بیان کرد: انتخابات 24 خرداد پیام مهمی برای افراط داشت؛ افراطیون خارج که فکر می‌کردند با فشار و تهدید ملتی را به زانو در می‌آورند و همچنین پیام به افراط ‌گران داخل که فکر می‌کردند طرفداران فراوانی دارند و می‌توانند راه افراط و خشونت را در کشور ادامه بدهند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: انتخابات 24 خرداد یک “نه” بزرگ به تندروان خارج کشور و افراطیون داخل کشور بود، پیام 24 خرداد به جهان این بود که ملت ما راه اعتدال، راه آشتی، راه صلح و دوستی، راه تعامل با جهان و همچنین مسیر توسعه متوازن هماهنگ پایدار را برگزیده و انتخاب کرده است که این مسیر، مسیر دائمی برای ملت بزرگ ایران خواهد بود.

وی افزود: در این جا لازم می‌دانم از مقام معظم رهبری به دلیل رهنمودهایشان برای شکوهمند شدن انتخابات 24 خرداد تشکر کنم، چرا که اگر رهنمودهای ایشان نبود، اگر ایشان اعلام نکرده بودند که حتی آنهایی که از نظام و حکومت هم گله‌دارند اما به کشور علاقه‌مندند پای صندوق آرا بیایند و اگر نگفته بودند که این رای “حق الناس” است و اگر نگفته بودند رهبری یک رای دارد و اگر نگفته بودند که ما در پی یک حماسه سیاسی هستیم ، شاید جنین انتخابات شکوهمندی را ما تجربه نمی‌کردیم.

روحانی گفت: هوشیاری مردم ما و ارشادات رهبری ما همه دست به دست هم داد و البته بالاتر از همه عنایت خداوند لطف خداوند و توجهات حضرت ولی عصر(عج) همه دست به دست هم داد و ملت بزرگ ما توانست پیروز انتخابات 24 خرداد 1392 باشد.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد: این ملت در صحنه‌های بعد هم بدون تردید پیروز و موفق خواهد شد همه موانعی که دوستان نادان یا دشمنان پیش پای او گذاشته‌اند را به کنار بزند و راه تعالی را طی کند و ادامه دهد.

بعد از سخنان ابتدایی رئیس قوه مجریه، خبرنگاران رسانه‌های حاضر در نشست خبری سوالات خود را از روحانی پرسیدند.

* خبرنگاری به عنوان اولین پرسش‌کننده از روحانی پرسید که در بدون ثبت نام شما و بعد از انتخاب شما، چالش های مختلفی را کارشناسان
پیش بینی می کردند. مصادیق این چالشها بخصوص در اقتصاد مشخص بود ولی در
حوزه سیاست داخلی نمی شد مصادیقی مشخص کرد. به نظر می رسد متاسفانه همان
چالش ها در سیاست داخلی گریبانگیر دولت شده و برخی دنبال حاشیه سازی برای
دولت شما هستند. برنامه شما برای نیفتادن در این حاشیه ها چیست؟

رئیس‌جمهور در پاسخ گفت: همان طور که دولت قبلا شاید چند بار اعلام کرده، دولت کاملا از نقد مخصوصا نقد سازنده استقبال می‌کند، دولت خیلی دلش می‌خواهد هر کس حرف می‌زند با شناسنامه حرف بزند، به این دلیل است که برخی از نهادها، نهادهای ملی هستند و نهادهای ملی نمی‌توانند کار حزبی انجام بدهند، نهادهای ملی نمی‌توانند اپوزسیون دولت باشند، نهادهای ملی کارشان تلاش و خدمت به کل ملت کشور و جامعه است.

وی ادامه داد: دولت، قوه مقننه، قوه قضاییه، نیروهای مسلح، شهردارِ‌ها، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و صدا و سیما نهادهای عمومی هستند، این‌ها نهادهای ملی هستند اما احزاب و گروه‌ها نه، من به وزارت ارشاد توصیه می‌کنم هر حزب ، جناح یا هر گروهی که دنبال یک رسانه است به سرعت مجوز رسانه به او داده شود.

روحانی افزود: نباید نهادهای ملی، کار حزبی انجام بدهند، کار رسانه حرفه‌ای با جنگ روانی متفاوت کاملا است، لااقل خود من و ما بلدیم جنگ روانی یعنی چه و کار رسانه حرفه ای یعنی چه.

وی ادامه داد: اولا خواهش می‌کنم از همه، چه کسانی که منتقد دولت هستند با روزنامه با سایت و با هر وسیله‌ای که دارند به نام حزب و گروهشان نقد و انتقاد کنند و یک وقتی از پول بیت‌المال در مسیر دیگر استفاده نشود که این کار کار خلافی است.

رئیس قوه مجریه افزود: اینکه عده‌ای دولت را در بخش‌های مختلف به چالش می‌کشند اگر واقعا این چالش به معنای این است که یک ابهامی روشن شود این خوب است، اگر این بحث‌ها به این معناست که می‌خواهند نقد کنند و راه بهتری را پیش پای دولت بگذارند، این خوب است اما اگر خدای ناکرده دنبال مشغول کردن دولت هستند دولت خود را مشعول نخواهد کرد و خیلی به حاشیه‌ها تکیه نخواهد کرد و امیدواریم در متنی که قانونی مشخص کرده حرکت کنیم.

این خبر در حال تکمیل است…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.