سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۰

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت : در راستای طرح‌های ملی و استانی بخش جنگل در سال 92 ، پروژه احیا، غنی‌سازی…

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت : در راستای طرح‌های ملی و استانی بخش جنگل در سال 92 ، پروژه احیا، غنی‌سازی و توسعه جنگل در سطحی بالغ بر 250 هکتار از جنگل‌های استان خراسان‌شمالی در حال اجرا است.

موسی صابری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، افزود: این پروژه با اعتبار 3500 میلیون ریال و نهال‌ها، بذرهای گونه‌های جنگلی همچون افرا، ارس، زرشک، شیرخشت، بلوط و اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در همین راستا 75 هکتار از جنگل‌های هیرکانی شهرستان مانه و سملقان واقع در منطقه هاور، آزادگان عملیات نهالکاری و غنی‌سازی با نهال گونه‌های جنگلی و بومی منطقه صورت گرفته که حدود 60 هزار اصله نهال گلدانی در آنها کشت شده است. همچنین احیا و غنی‌سازی جنگل‌های ایرانی و تورانی استان با بذور جنگلی در سطحی معادل 40 هکتار اجرا شد.

صابری اظهار کرد: مراقبت و نگهداری جنگل‌کاری‌های اخیر به همراه پارک‌های جنگلی وجنگل‌کاری‌های سنواتی از ابتدای سال 93 در سطحی معادل 450 هکتار با اعتبار میزان 2500 میلیون ریال تاکنون اجرا شد.

وی افزود: ناحیه رویشی هیرکانی استان در سطح 25000 هکتار در شهرستان مانه و سملقان، دارای گونه‌های درختی همچون بلوط بلندمازو، ممرز، افراشیردار و گونه‌های درختی کوتاه قد و درختچه‌ای چون سیاه تلو، زرشک، زالزالک، شیرخشت و …است. این جنگل‌ها به دلیل برخورداری از تنوع گیاهی فراوان و وجود قلل نسبتاً مرتفع، وجود چشمه‌های متعدد، دره‌های پرآب، چشم‌اندازهای بدیع طبیعی به منظور جذب گردشگر سبز( اکوتوریست) است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.