سه شنبه، ۲۵ شهریور ۹۳ - ۰۳:۱۰

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت : در راستای طرح‌های ملی و استانی بخش جنگل در سال 92 ، پروژه احیا، غنی‌سازی…

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان‌شمالی گفت : در راستای طرح‌های ملی و استانی بخش جنگل در سال 92 ، پروژه احیا، غنی‌سازی و توسعه جنگل در سطحی بالغ بر 250 هکتار از جنگل‌های استان خراسان‌شمالی در حال اجرا است.

موسی صابری در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه خراسان‌شمالی، افزود: این پروژه با اعتبار 3500 میلیون ریال و نهال‌ها، بذرهای گونه‌های جنگلی همچون افرا، ارس، زرشک، شیرخشت، بلوط و اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در همین راستا 75 هکتار از جنگل‌های هیرکانی شهرستان مانه و سملقان واقع در منطقه هاور، آزادگان عملیات نهالکاری و غنی‌سازی با نهال گونه‌های جنگلی و بومی منطقه صورت گرفته که حدود 60 هزار اصله نهال گلدانی در آنها کشت شده است. همچنین احیا و غنی‌سازی جنگل‌های ایرانی و تورانی استان با بذور جنگلی در سطحی معادل 40 هکتار اجرا شد.

صابری اظهار کرد: مراقبت و نگهداری جنگل‌کاری‌های اخیر به همراه پارک‌های جنگلی وجنگل‌کاری‌های سنواتی از ابتدای سال 93 در سطحی معادل 450 هکتار با اعتبار میزان 2500 میلیون ریال تاکنون اجرا شد.

وی افزود: ناحیه رویشی هیرکانی استان در سطح 25000 هکتار در شهرستان مانه و سملقان، دارای گونه‌های درختی همچون بلوط بلندمازو، ممرز، افراشیردار و گونه‌های درختی کوتاه قد و درختچه‌ای چون سیاه تلو، زرشک، زالزالک، شیرخشت و …است. این جنگل‌ها به دلیل برخورداری از تنوع گیاهی فراوان و وجود قلل نسبتاً مرتفع، وجود چشمه‌های متعدد، دره‌های پرآب، چشم‌اندازهای بدیع طبیعی به منظور جذب گردشگر سبز( اکوتوریست) است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *