یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۵:۵۶

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجید موسوی یکشنبه در جلسه برنامه ریزی برای افزایش تولید در واحد سطح بدون افزایش سطح کشت گندم…

به گزارش خبرنگار مهر، سید مجید موسوی یکشنبه در جلسه برنامه ریزی برای افزایش تولید در واحد سطح بدون افزایش سطح کشت گندم در استان سمنان اظهار داشت: با توجه به اهمیت تهیه و تدارک بذر مناسب، لازم است همه بخش های ذیربط حساسیت ویژه ای نسبت به انتخاب پیمانکار، مزارع، نظارت و سرکشی مستمر از مزارع تولید بذر سالم و نهایتا خرید آن در فصل برداشت داشته باشند.

وی به مواردی از جمله تعیین سطح مزارع بذری هر شهرستان و هماهنگی با مرکز تحقیقات، پیگیری دقیق مصوبات کمیته بذر استان، مشارکت تشکل های بخش کشاورزی برای موضوعات ترویجی و اطلاع رسانی به کشاورزان، برگزاری جلسات ستاد بیمه به صورت ماهانه و پیگیری مصوبات آن، ابلاغ سیاست های استفاده از کودهای ریز مغزی، لحاظ کردن افزایش عملکرد گندم و میزان خرید در پارامترهای انتخاب کارشناسان و مدیران نمونه اشاره کرد.

سرپرست معاونت بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز در نشست گفت: در کشت غلات سال زراعی جاری به دنبال تحقق افزایش عملکرد در واحد سطح بدون افزایش سطح زیر کشت هستیم.

 حسین اصغری افزود: توجه جدی به مزارع تولیدی بذر گندم، استفاده صحیح از منابع آب، تغذیه و مدیریت مطلوب برای افزایش تولید در واحد سطح، تامین به موقع نهاده های کشت از جمله کود و بذر (انباشت کود در انبار ها در حال حاضر)، کم کردن فاصله بین تولید کشاورزان برتر و کشاورزان متوسط در دستور کار سال زراعی جاری است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز گفت: در سال زراعی جاری 27 هزار هکتار از مزارع آبی و هفت هزار هکتار از مزارع دیم استان به کشت گندم اختصاص خواهد یافت.

سید امیر رضوی افزود :بر این اساس سهم کشت هر شهرستان از مجموع کشت همچنین انتظار میزان عملکرد در واحد سطح و تولید براورد و به شهرستان ها ابلاغ شده است.

وی بیان کرد: برای اجرای طرح خود کفایی گندم در استان امسال سه پروژه مدیریت مزرعه – آموزش و ترویج  از طریق کمک به بخش خصوصی ،  به زراعی  و  ساماندهی تولید و فراوری گندم از طریق کمک به بخش خصوصی انجام خواهد شد.

مدیر زراعت سازمان یاد آوری کرد: برآورد شده در سال زراعی جاری همچنین 16 هزارو500هکتار از مزارع آبی و چهارهزار هکتار از مزارع دیم استان به کشت جو اختصاص یابد.

جلسه هماهنگی کشت های پائیزه برای ارائه برنامه و سیاست های کشت غلات با حضور رئیس ، معاونان و مدیران سازمان و  شهرستان ها  در سالن جلسات شهید شاهی سازمان برگزار شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *