سه شنبه، ۱۶ اردیبهشت ۹۳ - ۰۸:۳۵

به گزارش خبرنگار مهر، آمنه کمال غریبی، شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران استان گستان گفت: شعار امسال ارتقاء مامایی، زایمان طبیعی و استمرار…

به گزارش خبرنگار مهر، آمنه کمال غریبی، شامگاه دوشنبه در جمع خبرنگاران استان گستان گفت: شعار امسال ارتقاء مامایی، زایمان طبیعی و استمرار باروری است.

وی با تاکید بر این که امسال ارتقاء زایمان را مد نظر قرار داده ایم، افزود: ارتقاء ماما هم از دیگر اهداف شعار امسال است که منظور، هم افزایش تعداد ماماها و هم افزایش سطح علمی و دانش این افراد است.

وی بیان کرد: در استان از نظر ارتقاء مامایی و زایمان طبیعی پیشرفت خوبی داشته ایم و مرکز زایمان بی درد صیاد شیرازی هم با نظارت کامل ماماها فعالیت می کند.

کمال غریبی تصریح کرد: در این مرکز افراد توسط اساتید دانشگاه شهید بهشتی و همچنین اساتیدی از استرالیا آموزش دیده اند.

وی بیان کرد: هدف از این آموزش ها ارتقاء سطح علمی ماماها است و درهمین راستا موفق شدیم تا امسال 70 درصد افراد را آموزش حرفه ای دهیم و تا پایان سال 94 صددرصد ماماها را آموزش خواهیم داد.

این کارشناس مامایی هدف دیگر دانشگاه را افزایش شاخص سلامت مادران بر اساس شاخص جهانی MRN عنوان کرد و گفت: کاهش مرگ و میر مادران در زمان بارداری که از زمان تشکیل جنین و تا 42 روز بعد از زایمان است، در این شاخص مدنظر است.

وی با تاکید بر نقش مهم ماما در سلامت مادران اظهار کرد: سال گذشته دانشگاه علوم پزشکی گلستان در کشور برتر شد؛ در سال 91 یازده مورد مرگ و میر بعد از زایمان داشتیم و که این آمار در سال 92 به 3 نفر رسید که یکی از آن ها هم مرگ غیرقابل اجتناب بود.

کمال غریبی در پایان برنامه دیگر دانشگاه علوم پزشکی را افزایش زایمان طبیعی عنوان کرد و گفت: تلاش ما این است تا مادران با زایمان طبیعی و با خاطره خوش از بیمارستان خارج شوند و برای دست یابی به این موضوع دوره های تکریم مادران باردار را در نظر داریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.