دوشنبه، ۱۹ خرداد ۹۳ - ۱۱:۴۳

به گزارش خبرنگار مهر، نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي، ظهر دوشنبه در مراسم رونمايي از كتاب طنز لحظه ها اظهار داشت:…

به گزارش خبرنگار مهر، نماينده مردم اردكان در مجلس شوراي اسلامي، ظهر دوشنبه در مراسم رونمايي از كتاب طنز لحظه ها اظهار داشت: مرحوم حسن حبيبي سعه صدر بسيار عجيبي در برابر انتقاداتي كه در قالب طنز بيان مي شد، داشت و اميدواريم مسئولان ما نيز با پذيرفتن انتقادات در صدد رفع مشكلات مردم باشند.

محمدرضا تابش با اشاره به ويژگي هاي طنز كه در عين خنده، انسان را با سئوال روبرو مي كند، بيان كرد: این ویژگی نهفته در طنز باعث می شود تا در مرحله اول توجه مخاطب را به خود جلب كند و بعد در زمينه چرایی پدیده ای که سوژه طنز است، به تفکر وادارد و متفکران و مسئولان را به فکر چاره اندیشی برای رفع و اقدام عملی بیندازد.

نماینده مردم اردکان در مجلس با بیان اینکه طنز با هجو متفاوت است، اظهار داشت: هجو دارای تندی و تیزی و صراحت است اما در طنز آن تندی و تیزی و صراحت نیست و مقاصد اصلاح طلبانه را با لطافت تعقیب می کند.

طنز آخرين مرحله تكامل نقد است/ تاثيرگذاري دو چندان نقد با زبان طنز

وی تصریح کرد: در واقع می توان طنز را آخرین مرحله تکامل نقد دانست زيرا نقد جامعه را پویا و بالنده می كند و اگر این نقد با طنز درآمیزد، تاثیرگذاری آن دو چندان می شود.

تابش ادامه داد: در تاثیرگذاری طنز تنها ذوق طنزپرداز کافی نیست بلکه احاطه وی به صنایع ادبی، شناخت جامعه و مردم و روانشناسی آنها، طنز را بر جان می نشاند و عاملی برای تغییر و تحول مثبت و اصلاح امور می شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود از كيومرث صابري و حسن حبيبي، دو شخصیت که با دو کارکرد متفاوت، طنز را در جامعه ایرانی بعد از انقلاب، رونق دادند به نيكي یاد کرد.

تابش بيان كرد: مرحوم کیومرث صابری با انتشار مجله گل آقا و انتخاب سوژه ها و موضوعاتی که مردم و جامعه در آن زمان  مبتلا به آن بودند و احاطه وی و تیم همکار او به جوانب گوناگون تاثیرگذاری طنز اين مقوله را در جامعه رواج داد.

مرحوم حبيبي با سعه صدر خود قوت قلب طنزپردازان بود

تابش تاکید کرد: شخصیت دیگر مرحوم دکتر حسن حبیبی كه منبع فضیلت و علم و بزرگواری بود، چنان سعه صدري داشت که در مقابل نقد و انتقاد و بیان طنز آمیز آن که یک ضرورت در ایران دوران پس از انقلاب بود، خم به ابرو نمی آورد و همین امر قوت قلب برای منتقدان و طنزپردازان می شد تا بتوانند کاستی ها و نارسایی ها را بیان کنند.

وی خاطرنشان کرد: نويسنده كتاب طنز لحظه ها، آقاي محمود فتاحی (قنبر) نیز با ذوق خوب و شناخت از روحیات مردم و ضعف های موجود در جامعه، مشکلات را در قالب طنز بیان كرده اند و اميدواريم مسئولان نیز به رفع نارسایی ها همت گمارند.

نماينده مردم اردكان در مجلس تاكيد كرد: مسئولان ما با توجه به كاستي ها و انتقاداتي كه در قالب طنز بيان مي شود، بايد برطرف كننده مشكلات جامعه و مردم باشند.

در اين مراسم كه با حضور جمعي از اهالي ادب و هنر شهرستان اردكان برگزار شد، از كتاب طنز لحظه ها، نوشته محمود فتاحي (قنبر) رونمايي شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.