جمعه، ۲۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۴۷

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل باب الحوائجی بعدازظهر پنج شنبه در کمیته پیشگیری از آسیب های ایدز استان همدان با بیان اینکه سازمان…

به گزارش خبرنگار مهر، ابوالفضل باب الحوائجی بعدازظهر پنج شنبه در کمیته پیشگیری از آسیب های ایدز استان همدان با بیان اینکه سازمان بهزیستی سه مرکز DIC  دارد، اظهار داشت: این سه مرکز DIC خدمات عمومی و خدمات مشاوره ای و خدمت عمومی شامل یک وعده غذای گرم، بسته های بهداشتی و غیره ارائه می کند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 403 نفر به مراکز DIC همدان مراجعه کرده اند که اسامی 316 آقا و 78 خانم در این مراکز ثبت شده است، بیان کرد: دو مرکز MMT در همدان وجود دارد که به معتادان خدماتی از جمله سرنگ، وسایل بهداشتی و غیره ارائه می کند.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان همدان با بیان اینکه سال گذشته هزار و 678 سرنگ در این مراکز توزیع شده است، عنوان کرد: تزریق همچنان رتبه نخست را در انتقال ویروس ایدز دارد و مصرف مواد مخدر محرک نیز به علت اینکه فرد مصرف کننده به هیچ وجه کنترل خود را ندارد می تواند در انتقال بیماری ایذر تاثیر گذار باشد.

باب الحوائجی با بیان اینکه یک مرکز سرپناه شبانه با ظرفیت 20 نفر در استان همدان وجود دارد، ادامه داد: میانگین مراجعات به این مرکز 18 نفر است اما برخی از شب ها بیشتر از 20 نفر به این مرکز مراجعه می کنند که تخت و لوازم مورد نیاز برای چنین مواقعی وجود دارد.

وی با بیان اینکه مراجعه کنندگان یا به صورت داوطلبانه به این مرکز مراجعه می کنند و یا نیروی انتظامی آنها را به این مرکز منتقل می کند، عنوان کرد: مرکز سرپناه شبانه بانوان همدان در سال 91 آغاز به کار کرده و طبق گزارش پزشکی قانونی موجب شده در دو سال گذشته خانم کارتون خوابی در خیابان ها فوت نشود.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان همدان با بیان اینکه در این مرکز 52 مشاوره انجام شده است، افزود: تیم های سیاری وجود دارد که عمده فعالیت آنها شناسایی پاتوق های معتادان است که با مراجعه به این پاتوق ها معتادان را تشویق می کنند به مراکز DIC  مراجعه کنند.

ابولفضل باب الحوائجی با بیان اینکه  78 زن معتاد و 206 معتاد مرد در پاتوق ها شناسایی شده است، اضافه کرد: چهار هزار و 190 سرنگ و هزار و 681 بسته بهداشتی در این پاتوق ها توزیع شده است.

وی با بیان اینکه پنج کمیته کاهش آسیب ایدز شناسایی شده که آخریت آمار و اطلاعات را منتقل می کنند، ادامه داد: کمیته پیشگیری از ایدز در همه شهرستان های استان تشکیل شده است و حساسیت موضوع بیشتر بر روی همسران معتادان تزریقی است.

معاون پیشگیری سازمان بهزیستی استان همدان با بیان اینکه بیماری ایدز بیماری مهلکی است و مسئولان باید به این موضوع بیشتر توجه کنند، عنوان کرد: برگزاری همایش های پیشگیری از ایدز و تشکیل کمیته کاهش ایدز در استان و شهرستان ها ایز برنامه های آینده است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان همدان در ادامه با بیان اینکه هزار و 200 نفر زیر پوشش بخش خصوصی و 18 هزار نفر زیر پوشش بخش خصوصی هستند، عنوان کرد: سه واحد مرکز کاهش آسیب ایدز زیر نظر مرکز بهداشت است.

سید جلال بطایی با بیان اینکه 210 مرد و 90 زن در واحد هاز کاهش آسیب ایدز پذیرش شده اند، بیان کرد: 16 هزار و 396 سرنگ توزیه و 9 هزار و 64 سرنگ جمع آوری شده است.

وی با بیان اینکه اگر از یک بیماری جلوگیری کنیم در واقع سرمایه گذاری کرده ایم، ادامه داد: تعداد زن های تماس یافته با تیم های سیار مرکز بهداشت 393 و تعداد مردان 549 بوده است.

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های مرکز بهداشت استان همدان با بیان اینکه یک مرکز مشاوره زنان آسیب پذیر داریم که زنان آسیب پذیر را پذیرش می کنند، بیان کرد: در این مرکز مشاوره خدماتی از جمله غذای گرم، موارد بهداشتی و غیره به مراجعه کنندگان ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.