سه شنبه، ۲۰ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۸

یک روان شناس بالینی گفت: بی‌حرکتی به صورت بهت زده و خیره کننده از علائم بیماران مبتلا به کاتاتونیک است. به گزارش ایسنا،…

یک روان شناس بالینی گفت: بی‌حرکتی به صورت بهت زده و خیره کننده از علائم بیماران مبتلا به کاتاتونیک است.

به گزارش ایسنا، محمد یعقوبی با بیان اینکه اختلال روانی کاتاتونیک یکی از انواع بیماری‌های اسکیزوفرنی است، اظهار کرد: به این اختلال روانی، اسکیزوفرنی کاتاتونیک گفته می‌شود.

وی افزود: افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کاتاتونیک علاوه بر اینکه ملاک‌های تشخیصی کلی برای اسکیزوفرنی را برآورده می‌کنند به اختلالی دچار هستند که ویژگی آن آشفتگی روانی – حرکتی است.

یعقوبی با بیان اینکه مهم‌ترین علامت اسکیزوفرنی‌ها توهم و هذیان است، افزود: تکلم آشفته که از این شاخه به آن شاخه می‌پرد و به مقصد خاصی نمی‌رسد از دیگر مشخصه‌های بیماران اسکیزوفرنی و بی حرکتی به صورت بهت زده و خیره کننده از علایم بیماران مبتلا به کاتاتونیک است.

وی با بیان اینکه افکار و رفتار آشفته از دیگر علایم بیماران اسکیزوفرنی است، ادامه داد: اسکیزوفرنی چهار نوع بیماری پارانویید، آشفته، نامتمایز و کاتاتونیک را شامل می‌شود.

این روان شناس بالینی به علت اختلال روانی کاتاتونیک اسکیزوفرنی اشاره کرد و گفت: مشکلات روحی اغلب به چهار دسته تقسیم می‌شود که شامل عوامل “زیستی، محیطی و ارثی”، عوامل “روانی که به دوران کودکی و نحوه رابطه مادر و فرزند مربوط می‌شود”، “مسایل اجتماعی مانند فقر، بیکاری و اعتیاد” و “فاکتور معنویات” است، البته عوامل ارثی بیشترین تاثیر را در بروز مشکلات روحی دارد.

یعقوبی در خصوص اینکه آیا این بیماری شایع است، اضافه کرد: در گذشته بیماری کاتاتونیک نسبتا شایع‌تر بود، اما در حال حاضر با روی کار آمدن داروها و تشخیص به موقع بیماری از پیشرفت آن جلوگیری شده و بیماران کمتری از نوع کاتاتونیک داریم.

وی با بیان اینکه درصد ابتلا به بیماری کاتاتونیک تقریبا در هر دو جنس به یک صورت است و تفاوتی زیاد ندارد، اضافه کرد: البته خانم‌ها بیشتر دچار افسردگی می‌شوند، اما در بیماری‌های اسکیزوفرنی و به ویژه نوع کاتاتونیک هر دو جنس به یک اندازه به این بیماری مبتلا می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.